CHP’den El Kadı yorumu

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçtaroğlu, Yasin El Kadı ile ilgili Danıştay kararının, 'Yasın El Kadı aklandı' şeklinde değerlendirilemeyeceğini belirtti.

Konya Milletvekili Atilla Kart ile birlikte TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Kemal Kılıçtaroğlu, Danıştay 10. Dairesi’nin Yasin El Kadı’nın mal varlığını donduran Bakanlar Kurulu kararını iptal eden kararı üzerine basında yapılan değerlendirmelerin ve çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Bugünkü gazetelerde yer alan “Danıştay El Kadı’yı akladı”, “El Kadı’yı suçlayacak belge yok” şeklindeki haber başlıklarının, kararın yanlış değerlendirilmesinden kaynaklandığını dile getiren Kemal Kılıçtaroğlu, Danıştay kararında hükümet ve bürokrasinin açıkça suçlandığını, karanın bir suç duyurusu niteliğinde olduğunu söyledi.

Kararda, hükümet ve bürokrasinin, El Kadı ile ilgili delillerin yargıya intikalini engellemekle suçlandığını vurgulayan Kılıçtaroğlu, bu engelin kaldırılması ve El Kadı ile ilgili delillerin yargıya intikalinin istendiğini ifade etti. Kemal Kılıçtaroğlu, hükümetin, Danıştay’ın kararına uyarak Yasin El Kadı ile ilgili ıÜüMali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) raporları, Maliye Bakanlığı müfettişlerinin araştırmalarını yargıya delil olarak intikal ettirmesi gerektiğini kaydetti.

Konya Milletvekili Atilla Kart ise, Danıştay’ın, El Kadı’nın terör örgütlerinin finansörü olduğuna ilişkin bilgi ve belgelerin ciddi nitelikte olduğuna vurgu yaptığını ifade etti. Danıştay’ın, bu bilgi ve belgelere dayanarak, Bakanlar Kurulu’nun doğrudan mal varlığına tedbir koyamayacağını, bu tedbirin ancak mahkeme kararıyla yapılabileceğini karara bağladığına işaret eden Atilla Kart, “Danıştay, El Kadı’nın terör finansörü olup olmadığına ilişkin bir karar vermedi. Yani aklama sözkonusu değil” diye konuştu.

Atilla Kart, “Hükümet, Yasin El Kadı ile ilgili MASAK raporları ile müfettiş raporlarını yargıya intikal ettirmezse, yani Danıştay kararının gereğini yapmazsa, Usame Bin Laden başta olmak üzere terör listesinde yer alan tüm kişi ve kuruluşlar, avukatları vasıtasıyla Danıştay’a başvurarak kendilerini Türkiye’deki terör listesinden çıkartabilirler” diye konuştu. Kart, hükümetin yapması gereken işi kendilerinin yaptığını, El Kadı ile ilgili bilgi ve belgeleri bir suç duyurusu ile birlikte yargıya intikal ettirdiklerini hatırlattı.