CHP’li Akyüz’den imamlara sitem

CHP'li Halil Akyüz'den imamlara sitem, 'Bize dinsiz gözü ile bakanlara 'olmaz öyle bir şey' demediniz' dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Halil Akyüz, imamlara hitaben yaptığı konuşmada, geçmiş dönemlerde ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy verenler cehenneme gider’ diyenler olduğunu belirterek, “Birçoğunuz bunlara karşı çıkmadınız. 50 senedir de bizim ocağımızı yıkıyorsunuz” dedi.
Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız ile birlikte Kayseri’ye gelen Milletvekili Akyüz, Diyanet-Sen Kayseri Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Akyüz, burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında imamları güldüren ve zaman zaman da imamların alkışlarını alan Akyüz, giriş konuşmasında toplantı başında okunan Kur’an-ı Kerim ile ilgili yaparak, şunları söyledi: “Benim okunan Kur’an’dan huşu bulmamı, zevk almamı kimse engelleyebilir mi? Engelleyemez. Ben okunan Kur’an’dan zevk alıyorsam; ister sağcı olayım, ister solcu olayım fark etmez. ‘Sen solcusun bak Kur’an’dan zevk almıyorsun’ diyebilir misiniz? Hoca çok güzel okudu. Ben de çok büyük zevk aldım ve mutlu oldum. Şimdi bizim insanlarımızın büyük çoğunluğu ister sağcı olsun, ister solcu olsun böyledir. Ama bir ayrım oldu.”

Akyüz, imamlara hitaben ‘Benim hepimizden şikayetim var. Kusura bakmayın’ diyerek devam ettirdiği sözlerinde, CHP’yi kast ederek, “Korumadınız bizi. Bize dinsiz gözü ile bakanlara ‘Olmaz öyle bir şey’ demediniz. ‘Cumhuriyet Halk Partisine oy verenler cehenneme gider’ diyenlere birçoğunuz karşı çıkmadınız. Şimdi size sorsam ‘Hayır biz böyle bir şey yapmadık’ dersiniz. Yapmadınız da ben onun için buradayım. Çünkü sizin kültür düzeyiniz artık sizinle bir tartışma yapmam için elverişli hale geldi. 40 yıl önce imamların programına gitseniz bile, böyle bir ahkam kesmeye kalksam, ‘Dinlemeyin bu dinsizi. Bu solcudur’ derdi. Neden söylerdi. Çünkü birçoğu ilkokul mezunu bile değildi. Dünyadan habersizdi” dedi.

Anayasa’da Diyanet kadrolarının siyaset üstü kalacağı belirtildiğini ifade eden Akyüz, “Bu da doğrudur. Ama hiç siyaset yapmayacak anlamına gelmez. Şimdi ben size siyaset yapın diyeceğim, ama korkuyorum. Hep bizim aleyhimize yapacaksınız diye. Eğer öyle yapmayacaksanız siyaset yapın. Bizi koruyun demiyorum. Ancak sizin korumanız gereken ideoloji, sosyal demokrat ideolojisidir” diye konuştu.

Diyanet-Sen Kayseri Şubesi’nin üye sayısını sorarak 600 olduğunu öğrenen Akyüz, “Siz isterseniz bir partinin ocağını yakarsınız. İsterseniz bir partiyi Kayseri’de iktidara getirirsiniz. Ama 50 senedir bizim ocağımızı yıkıyorsunuz. Bu sefer yapmayın’ ricasında bulundu.

Manisa’da katıldığı Diyanet-Sen kongresinde bir imamın, ‘Rejim tehlikede mi?’ şeklindeki sorusunu hatırlatan Akyüz, “Eğer Diyanet-Sen rejim tehlike değil diyorsa, rejim tehlikede değildir. Rejimin tehlikede olması durumu, imamların rejimi korumamasından kaynaklanıyordur” dedi. Konuşmaların ardından Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, Milletvekili Halil Akyüz’e sendikanın plaketini verdi.