Churchill’in ailesinden deli gömleği olayına tepki

II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanlığı yapan Winston Churchill'in ailesi, Churchil heykeline Akıl Hastalıkları Derneği tarafından deli gömleği giydirilmesi olayına tepki geldi.

Ancak Dernek Başkanı Poul Corry, İngiliz liderine deli gömleği giydirmelerini savundu. Corry, amaçlarının zihinsel hastalıkların tedavisinin vurgulanması olduğunu belirtti. Birçok insanın zihinsel tedaviye toplumdan dışlanma korkusuyla sıcak bakmadığını ve bu yüzden hayatlarını rahat bir şekilde sürdüremediklerine işaret etti. Churchill’in heykeline deli gömleği giydirilmesiyle insanların zihinsel hastalıklardan tıpkı Churchill gibi acı çektiklerini göstermek istediklerini söyledi.

İngilterenin simgelerinden biri olan Churchill’in zihinsel hastalığına rağmen inanılmaz işler başardı diyen Corry, Churchill’in ailesiyle görüştüğünü, onların bu durumdan üzüntü duyduklarını ve Sir Winston’a ait zihinsel bir hastalığa dair resmi kayıt bulunmadığını belirttiklerini açıkladı.

Heykelin Norwich ve İngiltere’nin doğusunda sergilendiğini diğer şehirlere daha sonra gidebileceği dernek tarafından açıklandı.