CIA raporunda Türkiye’nin de ismi var

İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian, Avrupa Konseyi'nin CIA uçuşlarına yönelik hazırladığı ve bugün açıklayacağı raporda Türkiye'nin de isminin olduğunu yazdı.

Gazete, Doğu Avrupa ülkelerinde CIA’ın gizli hapishanelerinin bulunduğunu da belirmişti. Sivil toplum örgütleri, bu ülkelerin Romanya ve Polonya olabileceğini iddia ederken ismi geçen ülkeler bu iddiaları reddetmişti.

Olayların ardından harekete geçen Avrupa Konseyi olayı araştırmaya başladı. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Dick Marty olayı araştırmakla görevlendirildi. The Guardian gazetesi Marty’nin bugün açıklayacağı raporu önceden ele geçirerek raporu sayfalarına taşıdı.

Gazete rapora dayanarak hazırladığı haberinde pekçok ülkenin CIA’nın kendi ülke vatandaşlarını yakalamaya izin verdiğini ve bazı ülkelerin lojistik destek verdiğini yazdı. Gazete pekçok ülkenin de olayı görmezden geldiğini belirtti. The Guardian Avrupa Konseyi raporunda Romanya ve Polonya’nın CIA’in gizli hapishaneleri olduğuna dair “güçlü deliller” bulunduğunu yazdığı bildirdi.

İngiliz gazetesi Marty’nin raporunda 14 Avrupa ülkesinin olaydan tamamen haberi olduğunu belirttiğini sayfalarına taşıdı. Marty’nin raporunda, “Gerçek tam olarak ortaya çıkmasada şu açıkça belli ki pekçok Avrupa ülkesindeki yetkililer CIA’ın bu yasadışı faaliyetlerinden haberdardı. Bazı ülkeler olayı görmezden geldi ya da bilmek istemedi.” yazdı. The Guardian, Marty’nin araştırmasının önünü açan asıl etkenin Avrupa’daki hava trafiğini takip eden kurum “Avrupa Kontrol”un yardım etmeye karar vermesinin olduğunu belirtti. Gazete, kurumun Marty’e binlerce uçuşun kayıtlarını verdiğini bildirdi.

The Guardian raporda “Türkiye, İspanya, Almanya ve Rum Kesimi’nin operasyonlarda kullanılan noktalardan” olduğunun yazdığını belirtti. Gazete İtalya, İsveç, Bosna ve Makedonya’nın CIA’nin kendi ülkelerin vatandaşlarını kendi topraklarında yakalamasına ses çıkarmadığını kaydetti. Gazete İngiltere, İrlanda, Portekiz ve Yunanistan’ın CIA’nin durak noktalarından olduğunu yazdı.