CIA uçaginin Istanbul’a indigi iddialari

Ankara’nin batisinin A bölgesi, dogusunun ise B bölgesi olduguna dikkat çeken Yildirim, bu bölgelerle tüm ülkenin hava sahasinin kontrolünün yapildigini belirtti.
Güneyden giren bir uçak kendini tanimlamadigi için hava trafik kontrolörlerinin konuyu beraber çalistiklari savunma unsurlarina intikal ettirdiklerini kaydeden Yildirim, “Hava savunma unsurlarimizin kontrolünde uçak hava sahamizi terketti. Büyütülecek bir konu yok. Hava güvenligi ile ilgili bir konu yok. Bunlar zaman zaman olur. Ya unutkanliktan olur, ya teknik nedenlerden olur. Her haber vermeyen uçagi alasagi edecegiz diye birsey yok. Insan tasiyor. Dost amaçli mi, herhangi bir kötü niyeti var mi bunlar hava savunma unsurlarimiz vasitasiyla takip edilir” seklinde konustu.
Özel hava yollarinin artmasiyla beraber düsen fiyatlarin kalitenin de düsmesine neden oldugu yönündeki elestirilerin hatirlatilmasi üzerine Yildirim, bu iddialari zaman zaman duyduklarini kaydetti.
“Fiyatlar ne olursa olsun, ister bedava olsun, ister 100 milyon lira olsun, ister 1 milyar lira olsun, emniyetten taviz yok, uçus güvenliginden taviz yok” diye konusan Yildirim, bunun fiyatla ölçülebilecek bir konu olmadigini vurguladi. “Ne kadar fiyat o kadar uçus güvenligi” diyecek bir lüksleri olmadigina isaret eden Yildirim, uçus güvenliginin olmazsa olmaz sartlari oldugunu ifade etti. Sivil Havacilik Genel Müdürlügü’nün uçaklari periyodik olarak kontrol ettigini, firmalarin mali durumlarini inceledigini anlatan Yildirim, bir magduriyet yasanmamasi için buna önem verdiklerini belirtti.
Yildirim, 2 yildir Türkiye’de sivil havaciligin çok gelistigini ve bölgesel havaciligin güçlendigini belirterek, halkin, Türkiye’nin her tarafina makul fiyatlarla gitmeye basladigini söyledi. Bu projenin çok kabul gördügünü kaydeden Yildirim, bunun zarar görmemesi için azami dikkat gösterdiklerini dile getirdi.
CIA’nin bir uçagin Sabiha Gökçen Havaalani’ni kullandigi yönündeki haberlerin hatirlatilmasi üzerine Yildirim, olayin dogru oldugunu bildirdi. Uçagin bir teknik inis talebi oldugunu hatirlatan Yildirim, “Tamamen izinli olarak inmis. Içinde yolcu yok. Sadece mürettebatla 15 Kasim’da inis yapmis. Yakit ikmalini yapip yoluna devam etmis” dedi.
Yildirim, bu uçagin inis izninin bulunup bulunmadigi sorusu üzerine ise söyle konustu:
“Bir uçak size ‘Güzergahim üzerinde yakit ikmali yapacagim. Teknik ihtiyaçlarim var, inecegim’ diyor. Sizin buna izin vermeme sansiniz yok. Uçagin kim olduguna, ne olduguna bakma lüksünüz yok. Muhakkak vereceksiniz. Bu uçak da böyle bir taleple geliyor. Içinde yolcu falan da yok. Amerikan tescilli bir uçak. Sabiha Gökçen’de yakit ikmalini yaptiktan sonra yoluna devam eden bir uçak. Herhangi bir teknik taleple gelen uçaklardan bir tanesi.”
Ulastirma Bakani Yildirim, açiklamalarinin ardindan Fly Air Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Hasançebi ve Ulastirma Bakanligi yetkilileriyle birlikte Fly Air’in Ankara-Samsun arasindaki deneme uçusuna katildi. Bakan Yildirim, Basbakan Erdogan’in Samsun programina da katilacak.