CIA uçaklari Atina’ya 6 defa ugradi

Amerika Birlesik Devletleri'nin terör zanlilarini tasimakta kulllandigi iddia edilen CIA uçaklarinin, 2002-2004 döneminde en az 6 defa Atina, 11 defa da Kibris Rum kesiminden geçtigi belirtildi.

O dönemde Atina’nin ABD büyükelçisi olan Thomas Miler’in bazi temaslarinda, terör zanlilarinin kaçirilip sorgulanmasini öngören plandan sözettigini vurgulayan gazete, uçaklarin daha sonraki seferlerinde de ABD’li yetkililerin gizli kalmasi gereken ziyaretleri için kullanildigini belirtti.

CIA uçaklari Türkiye’den de geçti
Terör zanlilarini tasidigi belirtilen CIA uçaklarinin, aralarinda Türkiye’nin de bulundugu onlarca ülkeden geçtigi iddia ediliyor. CIA’in ‘zanli nakliyati için’ paravan sirketler üzerinden adeta bir hava filosu kurdugu da anlasiliyor.
CIA’in kullandigi uçaklar arasinda Finlandiya ve Estonya’da görülen Boeing 737’ler de bulunuyor. CIA’in uçaklari rahat kullanmak için paravan sirketler kurdugu da iddia ediliyor.
Paravan sirket olarak uçagin sahibi ‘Keeler and Tate Management’ adli sirket görülüyor. Ancak bu sirketin ne çalisani, ne de internet sitesi bulunuyor.
Uçak kiralamak, uçurmak ve havaalanlarini kullanmak için bütün islemlerin CIA adina çalisan bir avukat araciligiyla yürütüldügü söyleniyor.
Adresteki binada da ‘Lexalt Group West’ adli bir hukuk firmasi var. Eski bir senatör olan David Lexalt, eski Cumhuriyetçi baskanlardan Ronald Reagan’in en yakin arkadasi, simdiki Bush yönetimiyle de yakin baglari bulunuyor.
CIA gerçek sirketlerle de çalisiyor. En az dört sirketin uçaklarini CIA’ya kiraladigi ortaya çikti. Bu sirketler ayni zamanda mürettebati da sagliyor ve uçaklarin her ihtiyacini karsiliyor.
Bu sirketlerden biri de Istanbul’a inen uçagin sahibi Path Corporation. Söz konusu sirketin toplam dört uçagi bulunuyor. Uçaklarin hepsinin de CIA’in hizmetinde oldugu saniliyor.
Su ana kadar görüntülenen tek uçak da Istanbul’da görülen uçak oldu. Ayni uçak, ilk kez 18 mayista ABD’de fotograflanmis, ardindan da Afganistan’da görülmüs. Uçagin son olarak Danimarka’ya ait Grönland adasindaki Thule kentine indigi tahmin ediliyor.
Son olarak CIA uçaklarinin görüldügü ülkelerden bazilari ise sunlar:
Romanya .
Polonya .
Ukrayna .
Estonya .
Portekiz .
Ispanya .
Irlanda .
Çek Cumhuriyeti .
Almanya .
Danimarka-Grönland .
Malta .
Izlanda .
Finlandiya .
Bulgaristan .
Fas.
CIA bu uçaklarda terör zanlilarini çogu Dogu Avrupa’da olmak üzere en az sekiz ülkedeki üslere götürüp uluslararasi yasalara aykiri sekilde sorguladi.
Kosova, Makedonya, Romanya, Polonya ve Ukrayna üslerini bu amaçla açan ülkeler olarak gösteriliyor.