CIA’in ‘Saddam’ın kitle imha silahı yok’ uyarısı

CIA'in, Irak savaşı başlamadan önce, Saddam yönetiminin kitle imha silahına sahip olmadığına dair güvenilir istihbarat verileri olduğunu Başkan George Bush'a ilettiği bildirildi.

Amerikan televizyon kanalında yarın yayınlanacak olan “60 Dakika” programında çarpıcı açıklamalar yapan Drumheller, işgal öncesi Bush’un, “ABD’nin Irak’ta kitle imha silahları bulamayabileceği” konusunda açıkça uyarıldığını ifade etti. Irak savaşı öncesi CIA’in Avrupa’daki irtibat görevlisi olan Drumheller, Irak’ta silah bulunmadığı bilgisinin ABD’ye zamanın Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri tarafından gizlice iletildiğini iddia etti.

Eski CIA yetkilisi Drumheller, edinilen bilginin zamanın CIA Başkanı George Tenet tarafından Başkan Bushi yardımcısı Dick Cheney ve diğer üst düzey yetkililere gönderildiğini ancak bu istihbaratın kabul görmediği belirtti. Drumheller, “Irak savaşı hazırlıklarıyla ilgilenen grup geldi ve artık istihbaratla ilgilenmekdiklerini söyledi” diye konuştu. Drumheller, Irak politikası belirlendiği için Naci Sabri’den de ek bilgi talep edilmediğini söylerken, “savaş yaklaştığı için yetkililerin Irak politikasına uyan istihbaratları aradığını” belirtti.

Drumheller’in açıklamalarıyla ilgili olarak CIA ve Beyaz Saray’dan bir yanıt henüz gelmedi.