Çiçek: Alevi-Sünni çatışmasına izin vermemeliyiz

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Alevi ve Sünni ayrışması çıkarmak isteyenlere izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Alevi ve Sünni ayrışması çıkarmak isteyenlere izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Çiçek, “Bugün bizi birbirimize düşürmek için oynanan oyunların farkında olmalıyız. Tarih boyunca uğrunda çok cefa çekilen Alevi-Sünni ayrışmasına ve çatışmasına asla izin vermemeliyiz.” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Halkalı’da düzenlenen ‘Evrensel Aşura Matem Merasimi’ne katıldı.
Programda konuşan Çiçek, “Bugün Hazreti Hüseyin efendimizin bizlere bıraktığı mesajı anlamayanların olduğunu görmekten gerçekten hicap duyuyoruz. Maalesef İslam dünyasında çok acı olaylar yaşanıyor. Günümüzde hala insanlar birbirine sunni, şii diye kurşun sıkıyor. Irak’ta Suriye’de, Afganistan’da, Pakistan’da nerede İslam toplumu varsa kan akmaya devam ediyor. Hem de Allah’ü Ekber diyerek. Allah bu kanın neresindedir. Ölen Allah’ü Ekber diyor, öldüren Allah’ü Ekber diyor. Ama bunu Müslümanların eline başkası tutuşturuyor. Maalesef bu katliamla birlikte İslam tarihinde kötü bir çığır açılmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Ehl-i Beyt’in Ali evlatlarının masumiyeti ortadadır.” diyen Çiçek, “O masumiyet ki bizlerin ortak noktası, ortak acısı olmuştur. Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum diyerek bilginin değerini bizlere anlatan Hazreti Ali efendimize ve evlatlarına duyduğumuz muhabbeti daha da derinleştirmiştir. Türk milleti bu elim olay karşısında kendi izanıyla, irfanıyla, vicdanıyla kendi tarafını seçmiştir. Bu topraklar üzerinde Yezid zihniyetinde olan bir Müslüman yoktur. Bunun en samimi gösterisi, hepimizin evinde bir Ali, Hüseyin, Fatma, Zehra var. Ama şu ana kadar Yezid ismine hiç rastlamamışızdır.” şeklinde konuştu.

Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir olursak iri oluruz, diri oluruz. Bugün bizi birbirimize düşürmek için oynanan oyunların farkında olmalıyız. Tarih boyunca uğrunda çok cefa çekilen Alevi Sünni ayrışmasına ve çatışmasına asla izin vermemeliyiz. Aramıza kin ve nefret tohumları ekmeye çalışanlara şüpheyle bakmalıyız ve mesafeli durmalıyız.”