Çiçek Fehriye Erdal’in yargilanmamasini elestirdi

ANKARA - Adalet Bakani ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Belçika'nin Sabanci suikasti zanlisi Fehriye Erdal'i yargilamama karari almasini elestirdi.

Uluslararasi sözlesmeler açisindan yapilacak ne varsa yapacagiz. Maalesef terörle mücadele konusunda uluslararasi isbirliginde çok büyük zaafiyet var. Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz” diye konustu.

Basbakan Tayyip Erdogan baskanliginda yapilan Bakanlar Kurulu toplantisi sona erdi. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, yaklasik 5.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantisinin ardindan toplantinin içerigi hakkinda gazetecileri bilgilendirdi. Bakan Çiçek, toplantida Merkez Bankasi Baskani Süreyya Serdengeçti’nin para politikalari, kur politikalari, enflasyon ve büyüme gibi konularda bilgi verdigini, ekonomiyle ilgili de genel bir degerlendirme yapma imkani bulduklarini kaydetti. Türkiye’nin beklenenin çok üzerinde bir büyüme yakaladigini belirten Çiçek, 1953’ten beri yakalanan en yüksek büyüme oranini yakaladiklarini kaydetti. Çiçek, büyümenin özel sektörden kaynaklandiginin da altini çizerek “Türkiye iyi yolda. Ekonomi politikalarini ve reformlari sürdürecegiz” dedi. Hükümet Sözcüsü Çiçek, AB ile tarama sürecinin basladigini hatirlatarak müzakerelerde en zor basliklardan biri olan çevre konusunda Çevre ve Orman Bakani Osman Pepe’nin bugün bir sunum yaptigini belirtti.

Bakan Çiçek, yaklasan Ramazan Bayrami’nin da kurulun gündemine geldigini belirtti. Bakan Çiçek, arife gününden baslayarak bayram sonuna kadar otoyollar ve köprülerin ücretsiz olacagini bazi belediyelerin de bayram süresince otobüsleri ücretsiz yapacagini müjdeledi. Çiçek, bu konularla ilgili kararnamenin imzalanarak Cumhurbaskani’na gönderildigini ifade etti. Bakan Çiçek’in bir müjdesi de emeklilereydi. Çiçek, Emekli Sandigi’ndan maas alanlarin maaslarini bayramdan önce alacagini kaydetti.

Gazetecilerin sorularini yanitlayan Çiçek, Malatya çocuk yuvasi olayiyla ilgili olarak ideri sorusturmalarin baslatildigini ve konunun yargiya intikal ettigini kaydetti. Malatya’da isin burdan sonraki kisminin yargiya birakilmasini söyleyen Çiçek, “Burdan yola çikarak bundan sonraki düzenlemelere bakmak lazim. Sosyal Hizmetler ve çocuk Esirgeme Kurumu(SHÇEK)ile ilgili yasa tasarisi Basbakanlik’ta. Bayramdan sonra yasa taslagina son seklini vererek ve Meclis’e sevk edecegiz. Asil önemli olan toplum olarak bu kurumlara yaklasimimizin degismesi lazim” seklinde konustu. Bakan Çiçek, yeni düzenlemede yurtlar yerine koruyucu aileligin ön plana çiktigini kaydetti.