Çiçek Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasını yalanladı

Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanlığı'nın "savcıyla ilgili girişimlerde bulunulduğu" açıklamasını yalanladı.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanlığı’nın bugün yaptığı açıklamasında yer alan “Şemdinli iddianamesini hazırlayan savcıyla ilgili olarak ilgili makamlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunuldu” açıklamasını yalanladı. Çiçek, savcıyla ilgili olarak Genelkurmay’ın bir talebinin olmadığını iddia etti.
Hükümet sözcüsü Çiçek, iki hafta önceki Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı açıklamada da Genelkurmay’ın böyle bir talebinin olmadığını söylemiş, Genelkurmay Başkanlığı ise “Gerekli girişimlerde bulunuldu” açıklamasını yaparak Çiçek’i yalanlamıştı.

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yaklaşık 7 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yaparak Kurul’un gündemine ilişkin bilgi verdi. Türkiye Yatırım Promosyon Ajansı’nın kurulmasına ilişkin kanun tasarısının Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını söyleyen Çiçek, ajansın doğrudan yabancı sermaye girişini hızlandıracağını kaydetti. Ajansın; ülkenin dış borç yükünü azaltma, ekonominin istikrarına katkı sağlama ve ülkeye teknoloji girişine zemin hazırlama gibi faydaları olacağına dikkat çeken Çiçek, ajansın yabancı yatırımcıya her türlü danışmanlık hizmetini vereceğini bildirdi. Çiçek, Başbakanlık bünyesinde kurulacak ve 30 kişiyle çalışacak ajansın, yabancı yatırımcının sorunlarına çözüm bulacağına inandığını kaydetti.

Bakanlar Kurulu’nda Edirne’de meydana gelen sel felaketinin bir değerlendirilmesinin yapıldığını açıklaya Çiçek, bölgeye 1 trilyon 250 bin liralık yardım gittiğini hatırlattı. Felaketten hemen sonra Bayındırlık Bakanı’nın Edirne’ye gittiğini ifade eden Çiçek, Bakan Faruk Özak’ın izlenimlerini Bakan arkadaşları ve Başbakan ile paylaştığını söyledi. Tarım Bakanı Mehdi Eker’in de bölgeye giderek hasar tesbit çalışmalarına nezaret edeceğini ifade eden Bakan Çiçek, Başbakan Erdoğan’ın yarınki grup toplantısında ayrıntılı açıklama yapacağını belirtti. Toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Gelir Dağılımı ve İstihdam sorunu hakkında bir çalışmayı Bakanlar Kurulu’na sunduğunu anlatan Çiçek, en zengin ile en fakir arasındaki makasın daraldığını savundu.

Bakan Çiçek, gazetecilerin soruları üzerine Genelkurmay Başkanlığı’nın bugün yaptığı açıklamayı da değerlendirdi. Genelkurmay’ın açıklamasının Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelmediğini söyleyen Çiçek, yapılan açıklamayı okuma imkanının olmadığını iddia etti. Çiçek, “Ortada bir iddia varsa hukuk çerçevesinde değerlendirilir” dedi.

Bir gazetecinin “Genelkurmay Başkanlığı savcı hakkında ilgili makamlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğunu açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı bununla ilgili size ne zaman başvurdu ve tam olarak ne talep edildi. Bu soruşturma talebi ise legal midir?” sorusunu yanıtlayan Çiçek, Genelkurmay Başkanlığı’nın kendilerinden şu ana kadar bir talebinin olmadığını iddia etti. Genelkurmay’ın açıklamasını ‘genel bir değerlendirme’ olarak değerlendiren Çiçek, şöyle konuştu:

“Kronolojiye iyi bakmak lazım. İddianame tanzim edildikten sonra cumartesi ve pazar günü iddianamenin içeriği basına yansıdı. Ben pazartesi günü sabahleyin Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne talimat verdim. İddianamenin temin edilmesi ve yazılıp çizilenler açısından bir inceleme yapılmasını istedim. Bakanlar Kurulu’ndan sonra arkadaşlarım iddianameyi incelediler. Bu inceleme çerçevesinde Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bana bu konuların bir de müfettişler kanalıyla incelenmesi ve gerekirse soruşturma yapılmasında fayda olduğunu bildirdi. Ben de iki hafta önce salı günü bu görevlendirmeyi yaptım. Arkadaşlarımız da gittiler, idianameyi ve dosyayı incelediler. Onların raporunu göreceğiz. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2802 sayılı yasaya göre kararını verecek.”