Çift başlı bebek bir saat hayatta kalabildi

Konya'da sancıları başlayarak hastaneye kaldırılan Rabia Baldan (30), çift başlı bebek dünyaya getirdi.

Bebeğin hayatta kaldığı dakikalar ise ameliyatı gerçekleştiren doktor tarafından cep telefonu kamerası ile kaydedildi.
İlginç olay Konya’nın Çumra ilçesinde meydana geldi. Dün gece saatlerinde aniden sancıları artan Rabia Baldan, yakınları tarafından Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildi. Hemen doğum ünitesine kaldırılan anne Baldan, sezeryanla doğum için ameliyata alındı. Sezeryanla dünyaya gelen çocuk doktorları bile şaşkına çevirdi. Doktorların ameliyata aldığı çift başlı bebek, tüm çabalara rağmen hayatını kaybetti.

Çift başlı bebeğin hayatta kaldığı dakikalar ise cep telefonunda bulunan kamera sayesinde kaydedildi.

Rabia Baldan’ın eşi Durmuş Ali Baldan ise çocuğunun çift başlı olduğundan habersiz olarak hastaneye geldi. Eşini ziyaret eden Durmuş Ali Baldan, karısının bu üçüncü doğumu olduğunu ifade ederek, henüz bir şeyden haberi olmadığını söyledi. İşsiz olduğu öğrenilen Durmuş Ali Baldan’ın şaşkın olduğu gözlendi.

Rabia Baldan’ın Doktoru Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Acar, bebeğin çift başlı doğmasının sebebinin radyasyon veya yanlış ilaç kullanımı olabileceğini ancak net bir şey söylemenin zor olduğunu belirtti. Doğumun sezeryanla gerçekleştirildiğini ifade eden Doç. Dr. Acar, annenin durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Çift başlı bebek dünyaya gelmesini anormal bir durum olarak nitelendiren Doç. Dr. Acar, “Normalde bebekler yapışık olarak dünyaya gelebilir. Ama bu durumu ilk defa görüyorum. Bu olay doğuma son bir ay kala farkedildi. Üç dört ay önce farkedilseydi birşeyler yapılabilirdi. Bebeğin yaşama ihtimali zaten yoktu. Organlarında herhangi bir anormallik yok. Sadece iki başlı olması anormal” diye konuştu.

Bu durumun tıp literatüründe ender rastlanan vakalardan olduğunu dile getiren Doç. Dr. Acar, bebeğin çift başlı olduğunu görünce çok şaşırdığını anllattı. Acar, bebekle ilgili bilgilerin tıp dergilerinde ender rastlanan konular arasında yayınlanabileceğini sözlerine ekledi.

Bebeğinin öldüğünden haberi olan Anne Baldan’ın çift başlı çocuk dünyaya getirdiğinden bilgisi olmadığı öğrenildi.