‘Çiftçi borçlarının ertelenmesinde üretici yanlış bilgilendiriliyor’

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Mesut Atav, çiftçi borçlarının ertelenmesi konusunda yanlış bilgilendirme yapıldığına dikkati çekerek, "Erteleme zorunluluk değil.

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Mesut Atav, çiftçi borçlarının ertelenmesi konusunda yanlış bilgilendirme yapıldığına dikkati çekerek, “Erteleme zorunluluk değil. Ayrıca bu ertelemeden ÇKS’ye dahil olan, Ziraat Bankası veya Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nden indirimli kredi kullanarak Tarsim sigortası yaptıran üreticiler yararlanabiliyor. Bunun yanında afette tarımsal ve hayvansal varlıkları ile seraları en az yüzde 30 oranında hasar görmüş, bu zararı hasar tespit komisyonunca belirlenmiş çiftçiler yararlanabiliyor.” dedi.

Yangın, aşırı sıcak, çığ, sel, fırtına, aşırı yağış, kar, don, yıldırım düşmesi gibi çeşitli afetlerde mahsulü veya hayvanları zarar gören çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarının 1 yıl ertelenmesiyle ilgili bakanlar kurulu kararı, çiftçileri sevindirmişti. Yüzde 5 faizle uygulanacak borç ertelemesiyle ilgili çiftçilerin yanlış bilgilendirilip mağdur olmaması için açıklama yapan Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Mesut Atav, konuyla ilgisi olmayan kişi ve kurumların bilgisizce açıklamalar yapıp çiftçileri yanılttığına dikkati çekti.

2012 yılında yapılan erteleme de aynı şeylerin yaşandığına dikkat çeken Bölge Müdürü Atav, ” ‘Girişimlerimiz sonucu çiftçi borçları ertelendi’ gibi sorumsuzca ve sonucunun nereye varacağı ve nasıl anlaşılacağı düşünülmeden mail ve mesajlar göndermektedirler. Bu tür itibar kazanma uğruna şartlarını ve usullerini bilmeden yapılan açıklamalar ise çiftçimizin mağduriyetine sebep olmaktadır. Ertelemeden yararlanabilmenin en önemli şartı olan indirimli kredi kullanılması hususudur. Bu da tarım sigortası (Tarsim) yaptıran üreticilere uygulanıyor. Defalarca duyurmamıza rağmen esasen bu hususlarda üreticiyi bilgilendirmekle görevli olanlar bu görevlerini ihmal ediyorlar.” dedi.

Borç ertelemesinden yararlanmak için gerekli şartları sıralayan Atav, “Bu ertelemeden ÇKS’ye dahil olan, Ziraat Bankası veya Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nden indirimli kredi kullanarak Tarsim sigortası yaptıran üreticiler yararlanmaktadır. Bunun yanında afette ürünleri, tarımsal ve hayvansal varlıkları ile seraları en az yüzde 30 oranında hasar görüp il ve ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenmiş çiftçiler yararlanabilmektedir. Hasar tespit listesinde olmayan üreticilerin durumları, değerlendirmeye alınamaz. 2013 yılı ÇKS’ye kaydı ve indirimli kredi kapsamında olmayanların borçları ertelenemez.” açıklamasında bulundu.

ERTELEME BİR ZORUNLULUK DEĞİLDİR

Ertelemenin zorunluluk olmadığına dikkat çeken Bölge Müdürü Atav, “Ertelemede yıllık yüzde 5 faiz uygulanmaktadır. Zaten Tarım Kredi Kooperatiflerinin indirimli kredilerinin de faiz oranı yıllık yüzde 0 ile yüzde 4 aralığındadır. Dolayısıyla borcunu ödeyebilecek durumda olan ortaklarımızın ödeme yapmaları halinde ertelemeden daha iyi şartlarda kredi kullanma imkânı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ortaklarımızın menfaatleri doğrultusunda borçlarının vadesinde kapatılmasına yönelik yenileme kredisi uygulamamız da devam etmektedir. Ertelemeden yararlanan ortaklarımızın Ertelenen Kredi borçlarının Genel Kredi limitlerinin içinde sayıldığından yeni kredi kullanma imkanları da bulunmamaktadır. Tespit edilen kredi limitlerinin dolu olması halinde yeni kredi kullanamayacak ortaklar için en iyi çözüm ise yenileme kredisidir. Bu hususta da Kooperatif Müdürlüklerimiz ortaklarımızı bilgilendirecektir.” ifadelerini kullandı.