Çiftçi erken uyarı sistemi ile kara geçti

Çiftçiler artık ne zaman ilaç ve gübre atacağını, sulama miktarını ata görgüsü ile değil, teknoloji sayesinde biliyor.

Burdur Tarım İl Müdürlüğü tarafından başlatılan ve çiftçilerin büyük oranda tasarruf etmesini sağlayan elektronik tahmin ve erken uyarı sistemi projesi başarılı oldu. Geçtiğimiz yılın başında Hacılar köyüne kurulan metos adlı sistem sayesinde civardaki 8 köyün hava şartları bilgisayardan takip edildi. Bu şartlar doğrultusunda ilaçlama, sulama, gübreleme gibi çalışmaların gerekip gerekmediğini belirleyen Tarım İl Müdürlüğü çalışanları, çiftçileri bu konularda bilgilendirdi. Deneme aşamasında olan proje sayesinde gerektiği kadar gübreleme ve sulama yapan 8 köyün çiftçileri, yaklaşık 500 bin YTL tasarruf sağladı. Gerektiği zaman doğru ilaçlama yapılarak giderler ortalama yüzde 40’a yakın azaltıldı. Böylelikle ekolojik denge de daha az zarar görmüş oldu.

Projenin başarı ile sürdürülmesi ile Bucak Gündoğdu kasabası da bu imkandan yararlanmaya başladı. Kasaba sınırlarındaki 15 bin ağaç uydudan izlenerek yine milyarlarca lira tasarruf sağlandı. Sistem sayesinde çiftçiler elma bahçelerinde kara leke, iç kurdu, bağ alanlarında ise çeşitli hastalıklar ve salkım güvesi hastalığı konusunda endişelenmemenin rahatlığını yaşıyor. Bu hastalıkların belirtileri ortaya çıktığında Tarım Müdürlüğü yetkilileri vatandaşı hemen uyarıyor ve kullanacakları ilaç miktarını bildiriyor. İlaçlama giderlerindeki azalmanın yanı sıra söz konusu sistemle bitkilerdeki hastalık ve zararlılara karşı önceden mücadele yapıldığı için ürün kaybı da yaşanmıyor.

İl Tarım Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Halil Gökdemir, sistemin yararlarını anlattı. Sistem sayesinde hastalık ve zararlılardan meydana gelebilecek hasar riskinin asgari düzeye indirildiğini söyleyen Gökdemir, “Tarım ilaçlarından oluşan çevre kirlenmesi alt seviyelere çekiliyor. Doğal denge ve ortamdaki faydalı böcekler korunuyor. Yeraltı sularının kirlenmesi azaltılıyor. İşgücü ve zamandan tasarruf sağlanıyor” dedi.

Tarım İl Müdürü Kadir Güven ise erken uyarı sistemiyle ilgili uzman ekibin her zaman yardıma hazır olduğunu dile getirdi. Her dalda olduğu gibi gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmek için tarımın da bilimsel bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çeken Güven, “Tarım önemini hiç kaybetmeyen bir meslektir. Ancak bu sektörün gelişen teknoloji ile muhakkak bağdaştırılması gerekir. Burdur’da bu anlamda büyük ilerleme kaydediyoruz. İnşallah bu yıl daha fazla çiftçimiz bu sistemden yararlanarak kar marjını arttıracak” diyerek sözlerini tamamladı.