Çiftçiden Erdoğan’a 2 YTL’lik dava!

Çiftçilik yapan Dönmez isimli vatandaş, Kayseri'ye gelerek Erdoğan'a 1 YTL maddi, 1 YTL de manevi olmak üzere toplam 2 YTL'lik tazminat davası açtı.

Aldığı kredi borçlarını ödeyemediğini ve bunu da girdi maliyetlerinin artmasına bağlayan çiftçi, sahip olduğu tüm maddi mallara haciz geldiğini belirterek, Başbakan Erdoğan’a parası olmadığı için 2 YTL’lik tazminat davası açtı.

Şeker pancarı, buğday, arpa gibi ürünler ürettiğini belirten çiftçi Dönmez, “Aynı zamanda çiftçiliğin yanında sertifikalı olarak ta hayvancılık yapıyorum. 2002 yılında Recep Tayip Erdoğan başbakan olduktan sonra bütün tarım ürünlerinin değeri düşürüldü bu nedenle de borçlarımı ödeyemez duruma geldim. Şu anda sahip olduğum tarlalar ve kredi çekerek aldığım traktörüme devlet tarafından icra takibi yapıldı.” dedi.

2006 yılında 800 ton pancar ürettiğini ve geçen yıl pancarın kilo fiyatının 12 kuruş olmasına rağmen bu yıl 9 kuruşa düşürüldüğünü anlatan Dönmez, tüm tarım girdileri artmasına rağmen ürettikleri ürünlerin değerlerinin düşürüldüğünü ve bu nedenle de çektikleri kredi borçlarını ödeyemez hale geldiklerini söyledi.

Hükümetin girdileri iki kat artırıp ürün değerini aşağıya çekmesi nedeniyle ürününü yetiştirirken sulama için harcadığı elektriğin parasını da ödeyemediğini kaydeden Dönmez, “Bu nedenle de hakkımda icra takibine başlanmıştır. Oysaki davalının iktidardan önceki iktidarlar döneminde 5. ayda pancar paralarımızı aldıktan sonra TEDAŞ bize elektrik borçlarımızı ödememiz için fatura gönderirken şuanda 9. ayda fatura gönderiliyor. Böylelikle 9. aydan itibaren borcumuza faiz işliyor hem de aleyhimize icra takibi yapılıyor. Şuanda kasabada bulunan çiftçilerin tamamı aynı durumda” şeklinde konuştu.

Davacı Dönmez, yazdığı mektubu ve dava dilekçesini Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gönderdi.