Çiftçiler kizdi fabrika basti

MANISA - Saruhanli'ya bagli Mütevelli kasabasinda faaliyet gösteren " Uçar Tekstil" fabrikasina 2 yil önce domates sattiklarini iddia eden çiftçiler, ürünlerinin parasini alamadiklari gerekçesiyle fabrikayi basarak görevlilerle tartisti.

Levhasinda “Uçar Tekstil” yazan, isletmesinde ise konserve ve salça üretiminin yapildigi fabrika önünde toplanan onlarca alacakli çiftçi, fabrikanin bekçi kulübesinin camlarini kirarak yöneticilerle tartisti. Daha sonra fabrikanin vardiya amiri Asil Kocatürk’e, fabrikanin sahibi Kamil Uçar’i çagirmasini ve paralarini getirmesini söylediler. Daha sonra jandarmanin devreye girmesiyle güçlükle sakinlestirilen çiftçiler, paralarini almadan fabrikayi terk etmeyeceklerini ifade ettiler.

Ne resmi yönden ne de gayri resmi yönden kendilerine hiçbir yol birakilmadigini ve kendisinde 10 milyar alacagi oldugunu söyleyen Halil Yagimli isimli çiftçi ise, “Bizler kaba kuvvet kullanarak bir yere varilmayacagini biliyoruz. Ancak yasal yönden de bir sey yapamiyoruz. Çünkü ortada Uçar Donmus Gida diye bir fabrika yok. Bizim paralarimizi vermemek için fabrikanin ismini degistirdiler. Biz paramizi kimden alacagiz?” dedi.

Mütevelli kasabasinda toplam 33 kisinin alacagi oldugunu söyleyen Recep Sari isimli çiftçi ise sinir krizleri geçirip kendisine hakim olamayarak bekçi kulübesinin camlarini kirdi.

Çiftçiler, ” Iki yil önce Uçar Donmus Gida fabrikasina domates sattik. Kasaba halkinin 400 milyar alacagi var. Ancak bu parayi iki yildan bu yana alamiyoruz. 2004 yilinin Eylül ayinda alacak oldugumuz paralarimizi 2005 yilinin Subat ayina ertelediler. Subat ayida geldi geçti. Paralarimiz hala alamadik. Hepimiz perisaniz. Borçlarimizi ödeyemedigimiz için tarlalarimizi ve traktörlerimizi satmaya basladik” diye konustular