‘Çiftçilerimiz bilinçli ekim yapmıyor’

Bitlis'in Tatvan İlçesi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Şefik Kızılca, bölgede birçok çiftçinin bilinçli ekim yapmadığı için yeteri kadar mahsül elde edemediklerini söyledi.

Bu konuda Doğu Anadolu Ekonomik Kalkınma Projesi (DEKAP) kapsamında bir proje sunduklarını ifade eden Kızılca şunları söyledi: ”Bölgemizde yıllardır sorun teşkil eden bu konu bir türlü çözümlenmemiştir. Çiftçilerimize mutlaka eğitim verilmelidir. Oda olarak bu konuda DEKAP’a bir proje sonduk. Bu proje eğer gerçekleşirse bütün köylerimizi gezerek çitçilerimizi bilinçlendireceğiz.”

Odaya kayıtlı 1600 çiftçinin ortak sorununun, ektikleri mahsüllerinden yeteri kadar verim alamamaları olduğunu kaydeden Kızılca, “Bu sorun sadece ilimizle sınırlı değildir. Bölgenin bir sorunudur. Bölgemizin verimli topraklarında çiftçilerimiz ektiklerinin karşılığını alamıyor. Bunun en önemli sebebi çiftçilerimizin yeteri kadar bilgi sahibi olmamalarıdır. Bu konuda kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzle ortak bir çalışma yapmak için girişimlerde bulunduk. Çiftçilerimize bu konuda tam bir eğitim verirsek çiftçilerimizin emekleri karşılığında gelir düzeyi yükselecektir.” diye konuştu.