Çiftçiye 5 yıl vadeyle traktör kredisi verilecek

Halk Bankası çiftçilere, traktör ve tarım ekipmanları alımı finansmanına yönelik olarak 'Traktör ve Tarım Makinaları Kredisi' veriyor.

Halkbank’dan yapılan yazılı açıklamada, bankanın çiftçiyi Traktör ve Tarım Makinaları-Ekipmanları Kredisi ile destekleyeceği bildirildi. Açıklamada, Traktör Kredisi kapsamına 0 kilometrede olan yeni araçlar ile en fazla 5 yaşında olan 2. el araçların girdiği ifade edildi.

Yeni traktör alımlarında, traktörün KDV dahil fatura bedelinin azami yüzde 75’i, ikinci el alımlarda ise kasko bedelinin azami yüzde 70’i kredilendirilecek. Römork, pulluk, biçerdöver gibi yeni tarım makina ve ekipmanları da kredi kapsamında değerlendirilirken, yeni tarım makinası alımlarında, KDV dahil fatura bedelinin azami yüzde 70’i kredilendirilecek.Açıklamada,traktör ve tarım makinaları kredisinde, çiftçilerin ürün hasat tarihleri ve ödeme şartları gözönünde bulundurularak, kredi AET, 3, 6, 9 ve 12 ayda bir, eşit taksit ödemeli kullandırılabiliyor. Ayrıca, çiftçilik belgesine sahip kişilere kullandırılan bu kredilerde aracın yaşınin ve kredi kullanım vadesinin 6 yılı geçmeme şartı bulunuyor.