Çiftçiye destek ödemeleri başlıyor

Doğrudan Gelir Desteği ödemeleri 14 Ağustos 2006 tarihi itibariyle, Ziraat Bankası şubeleri kanalıyla çiftçilere ödenmeye başlanacak.

Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, Cihan’a yaptığı açıklamada, organik ve toprak analizi yaptıranlara hükümetin ek ödeme vermesinin olumlu olduğunu belirtti. Doğru, sonuçta bu ödemeler sayesinde çiftçiler teknolojinin gelişmesine ve yaygınlaşmasını teşvik edeceğini vurguladı. Doğru, “Çiftçimiz bu destekten yararlandığı için toprağını analiz ettirecek, toprağında eksik element ve gübreleri verecek, daha az masrafla daha bol üretme şansı bulacaktır” dedi.

Doğru, havadan zirai uçakla ilaçlamanın da yarın Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nde görüşülerek karara bağlanacağını belirtti.

Doğru, konuyla ilgili şöyle devam etti;

“Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nden 3 uzman eleman gelerek ovada ve sonra Antalya’da araştırma ve inceleme yaptılar. İncelemeye gelen ekibin kanaati (havadan ilaçlama için zorunlu durumlar) olduğunu belirttiler. Uçağın kullanılması gereklidir. Bizde farklı şeyler söylemiyoruz. İlaçlamanın heveslesi değiliz, pahalı yöntemdir. Ama uçak kullanmak zorundayız. Kararın bu yönde olması için milletvekillerinin de haberi var, onlarda duruma müdahil oldular ve ovanın durumunu anlattılar. Biz bu duruma hazırlıklsız yakalandık. Gelecek yıllarda tedbirlerimizi alırız. Bu sene geçiş senesi olsun, bu kararlarında ısrarlı olurlarsa, ikinci ürün mısırda ve pamukta verim düşüklükleri olur. O zaman daha çok pamuk ve mısır ithalatı yapılır. İthalata verecek zaten paramız yoktur. Bakanlığın olumlu bakacağına inanıyorum.”