Çiftlerin bebek şansı artıyor!

Erkek kısırlığında birbiri ardına önemli gelişmeler yaşanıp, problemlere çözümler sunuluyor.

Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, bir tek olgun spermin çiftlerin bebek yapma şansını artırdığını kaydetti.

Prof. Dr. Hakan Yaralı, erkek kısırlığında son yıllarda çok önemli gelişmelerin yaşandığının, hiç spermi olmayan kişilerin bile çocuk sahibi olabildiğini söyledi.

Erkek kısırlık olgularında spermin üretim ve olgunlaşma bozukluklarının en çok rastlanılan sorun olduğunu dile getiren Yaralı, bebeği olmayan çiftler incelendiğinde erkeğin sperminin analiz edildiğini, kadının ise rahim ve tüplerin geçirgenliğini değerlendirmek amacıyla rahim filminin çekildiğini belirtti.

Yaralı, “İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu” adı verilen yöntemle arzulanan başarı seviyelerine daha da yaklaşıldığına işaret ederek, bu teknikte, kadından elde edilen bir yumurtaya, eşinden elde edilen bir adet spermin enjekte edildiğini bildirdi. Hiç spermi bulunmayan erkeklerin testislerinden açık cerrahi yöntemlerle biyopsiler alındığını, bu biyopsilerin mikroskop altında incelenerek olgun sperm elde edilmeye çalışıldığını söyleyen Yaralı, bu yöntemin gebelik şansını artırdığını belirtti.