Çiftlikte 250 köpeğe bakıyor

Sakarya'da, bir iş adamı kurduğu çiftlikte 190'ı sokak köpeği olmak üzere 250 köpeğin bakımını yapıyor.

Yurdun çeşitli bölgelerinden getirilen ve sayıları 190’ı bulan sokak köpekleri ile 60 civarında cins köpeklerin bakımı çiftlikte bulunan bakıcılar tarafından yapılıyor. İş adamı, köpeklere gönüllü olarak baktığını belirtti. Tanıdıklar aracılığıyla bakımı yapılamayan köpekler ile sokakta kalan sahipsiz köpekleri çiftlikte bakım altına aldıklarını dile getiren iş adamı, “Çiftliği 8 yıl önce kurdum. Zaman zaman çiftliğin kapısına vatandaşlar bakamadıkları yavru köpekleri de bırakıyorlar. Bazı köpekleri bakmak amacıyla güvenilir hayvanseverler kişilere veriyorum. Dışarı verdiğimiz köpeklerin bakımlarının yapılıp yapılmadığını sürekli kontrol ediyoruz. Bakımı yapılmayan köpekleri tekrar getiriyoruz. Zamanla çiftlik bu hale geldi.” dedi.

Köpeklerin bakımını Moldavyalı bakıcı Alis Şider ile Grişha Yamandi ve çocukları yapıyor. Her gün kuzeni ile birlikte, hayvanların yemlerini veren Şider, hasta olanların da tedavileriyle ilgileniyor. Köpekleri çok sevdiğini belirten Şider, onlarla vakit geçirmekten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Köpeklerin bakımını severek yaptıklarını vurgulayan Şider, sokakta yaşayan köpeklere uygulanan şiddetin son bulmasını istedi.

Sokak köpeklerinin öldürülmesinin kendisini çok üzdüğünü ifade eden Şider, “Köpekler de bir canlı. Onlara kıymayalım. Sokağa bırakmayalım. Biz burada köpeklerle bir arkadaş gibiyiz. Onlara ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bir ameliyathanemiz var. Buraya dışarıdan bir veteriner gelerek köpeklerin tedavilerini yapıyoruz.” dedi.

Kaniş, Coccer, Sibirya kurdu, Alman kurdu, Kangal, Buldog gibi 15 cins köpeğin bulunduğu çiftlikte, toplam 250 köpek bulunuyor. Çiftliğin kapasitesi dolduğu için köpek kabul edilmiyor. Köpeklere günde 6 torba yem veriliyor. Cins köpekler ile sokak köpekleri çiftlikte ayrı bölümlerde yaşıyor.