Ciğer tiryakilerine bayram şoku!

Kurban Bayramı sebebiyle et tüketiminde ciddi artış beklenirken uzmanlar, aşırı ciğer tüketiminin kalp krizi riskini artırdığını açıkladı.

Kesilen kurbanlar sebebi ile et tüketiminin arttığı bayram haftasında ciğer gibi kolestrol değeri yüksek besinlerin bünyeyi yoracağına dikkat çeken uzmanlar vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekimi İzzet Korkmaz, Şanlıurfa’da diğer zamanlarda ortalama 15 günde bir kişinin kalp krizi sonucu hastaneye kaldırıldığını ancak, bayram haftasında hemen her gün kalp krizi nedeni ile ölümlerin yaşandığını kaydetti.

Kalp Hastalıkları Uzmanı Mehmet Hakan Öncel de, Güneydoğu’da yaşanan kalp krizi vakalarının temelinde aşırı ciğer tüketilmesinin yattığını savundu.

Kalp krizine neden olan kolestrolün en fazla hayvanın beyin kısmında, daha sonra ciğerde bulunduğunu hatırlatan Öncel, kalple ilgili problemi olan vatandaşların kesinlikle ciğer ve kelle paça yememesini önerdi.

Öncel, bu tür rahatsızlığı olan vatandaşların aşırıya kaçmamak sureti ile yağsız siyah dana eti yemesinde sakınca olmadığını kaydetti. Yemekten 2 saat önce veya aç karnına yarım saat yürüyüş yapılmasının faydalı olacağını söyleyen Öncel, yemeklerin ardından bol miktarda su tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

Hipertansiyon, şeker, akciğer, kalp damar problemi olanların kesinlikle ciğer tüketmemesi gerektiğini dile getiren Öncel, bu tür rahatsızlığı olanların çok daha dikkatli davranması gerektiğini söyledi.

Bu arada Şanlıurfa’da günde 2 tona yakın ciğer tüketildiği öğrenildi. Bayram haftasında bu rakamın 4 ton’u geçmesi bekleniyor.