CİHAN muhabiri Ülker için adaletli karar

Muğla Üniversitesi'yle ilgili yaptığı bir haber yüzünden mahkemeye verilen verilen CİHAN muhabiri Adem Ülker'in yargılanmasına gerek görülmedi.

Ülker haberde, bazı üniversite öğrencilerinin, “Solcu ve PKK’lı öğrencilere üniversite yönetimi tarafından müsamaha gösteriliyor. Olayların sorumlusu rektördür.” şeklindeki ifadelerini aktarmıştı.

Haberin yayımlanmasının ardından Muğla Üniversitesi avukatları önce yayın organlarına tekzip göndermiş, sonra da Adem Ülker’i mahkemeye vermişti. Davaya bakan Muğla Cumhuriyet Savcılığı, “Basın ve yayın yoluyla kişilik haklarına saldırı ve hakaret” iddiasıyla yapılan başvuru hakkında, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi.

Savcılıktan yapılan açıklamada, “Haberin içeriğinin incelemesinde, son zamanlarda Muğla ilinde üniversite öğrencileri arasında meydana gelen olayları konu aldığı, olayların bu noktaya gelmesinde ve sürmesinde Muğla Üniversitesi Rektörü’nün de ihmali olduğunun habere konu olduğu, Muğla Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü beyan edilen G.B., S.T. ve M.T. isimli öğrencilerin üniversitedeki olaylar hakkındaki düşüncelerinin aktarıldığı görüldü. Soruşturmaya konu yazının da basın özgürlüğü kapsamında kaldığı, AİHM kararları ışığında anlaşılacağından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.” denildi.