Cihaner: Söylediğimi yap hayatın kurtulsun

Erzincan'da ifadesi alınan Ömer Bayşan, Başsavcı İlhan Cihaner'in talimatları doğrultusunda ifade vermesi karşılığında kendisine Türkiye'de kimsenin dokunamayacağı garantisi verdiğini söyledi.

İLHAN TOPRAK’ın haberi

Bayşan, ifadesinde “Cihaner bana pasaport, yeni kimlik, iş, para ve dokunulmazlık garantisi verdi” dedi.

Ergenekon’un Erzincan ayağı soruşturmasında hazırlanan iddianamenin ek klasörlerinde, Albay Dursun Çiçek imzalı ‘Darbe Andıcı’nın uygulandığı, cemaatlere yönelik soruşturmada Başsavcı İlhan Cihaner’in, Rıhtım isimli kahvehanenin işletmecisi Ömer Bayşan’a istediği doğrultuda ifade vermesi karşılığında Türkiye’de dokunulmazlık dahil birçok vaatte bulunduğu ortaya çıktı.

Erzincan’da Rıhtım isimli kahvehane işlettiğini belirten Ömer Bayşan, Başsavcı İlhan Cihaner’in kendisine vereceği ifadeye karşılık yapacaklarını yüzüne okuduğunu söyledi. Alay komutanı, istihbarat müdürü, başsavcı ve bir savcının odada bulunduğunu belirten ve okuma yazma bilmediği için vaatlerin kendisine okunduğunu kaydeden Bayşan, Başsavcı Cihaner’in vaatlerini şöyle anlattı: “Haklarım arasında beni yurtdışına göndereceklerini, ailem ile birlikte kimliğimizin değiştirileceğini, pasaport verileceğini, hayatımın kurtulacağını, istediğim devlet kuruluşuna yerleştirileceğimi, para verileceğini söyledi. Ayrıca bana bir belge vereceğini bu belgeyi yanımda taşıdığım sürece Türkiye içerisinde hiç kimsenin bana dokunamayacağını söyledi.”

JANDARMAYA GİTTİK HEPSİ ORADAYDI

İrtibatın sağlanması için Çağlayan Jandarma Karakolu’nda Cem ve Köksal Başçavuşlar tarafından 500 TL verilerek cep telefonu ve yeni hat almalarını istediklerini söyleyen Ömer Bayşan, “Bu telefonu sadece kendilerini aramakta kullanmamızı söylediler. Hatta kendilerine ait hiç kullanmadıkları yeni numaralarını başsavcının yanında bize verdiler. 09.01.2010 Cumartesi günü Cem Başçavuş, sonu 13 olan hattı ile beni arayarak şirketin müdürünün bizi beklediğini, şirket önüne gelmemizi, kendilerinin bizi karşılayacaklarını söyledi. Erdal ile birlikte cumartesi günü jandarmaya gittik, nizamiyede telefonlarımızı aldılar. Bizi yukarıya çıkardılar. Orada bizi başsavcının yanında bulunan savcı karşıladı. Savcının yanında istihbarat müdürü, Cem ve Köksal Başçavuş vardı. Savcı bize İliç savcısı ve Erzurum savcısı ile ilgili sorular sordu” şeklinde ifade verdi.

PAROLA: ABİ ÇAY İÇEBİLİR MİYİZ

İstihbarat müdürünün kendileriyle acil durumda irtibat kurmaları amacıyla 500 lira verdirdiğini söyleyen Bayşan, ifadesinde şunları kaydetti: “İstihbarat müdürü bizim acil durumlarda kendilerini kartlı telefondan arayabilmemiz için bize 500 TL vererek kart almamızı söyledi. Daha doğrusu istihbarat müdürünün isteği üzerine bize parayı Cem Başçavuş verdi. Bunun üzerine birkaç kez Cem Başçavuş’u kulübeden aradım. Telefonda isim söylenmemesini, abi kelimesini kullanmamızı istediler. Daha sonra jandarmadan ayrıldık, 12.01.2010 Salı günü Cem Başçavuş beni arayarak şifreli şekilde, ‘Abi çay içebilir miyiz?’ dedi.”

KAMERASIZ YERDE BULUŞUN

Erzincan Ergenekon’u soruşturması şüphelisi Ömer Bayşan ifadesinde, Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ve istihbarat müdürünün: “Buluşmaların şehrin dışında ve kameralardan uzak yerlerde gerçekleştirilmesi talimatı” verdiklerini söyledi. Bayşan, ifadesinde şunları anlattı: “Başsavcı ve istihbarat müdürü de buluşma yerinin kesinlikle şehir içi olmamasını, şehir dışında kameranın olmadığı yerlerde görüşülmesi talimatını vermişlerdir.”

YENİŞAFAK