Cildinizi ‘peeling’ ile yaza hazırlayın

Kış aylarında gerek soğuk, gerekse kirli hava ve diğer etkenler sebebiyle yıpranan cildinizi, bahar tazeliğine kavuşturmak istiyorsanız “peeling”i deneyin...

Halk arasında cilt soyma işlemi olarak bilinen peeling, deri yaşlanmasında, güneş, yaşlılık, hamilelik gibi çeşitli nedenlere bağlı oluşan ciltteki lekelerin tedavisinde, sivilce ve izlerinin giderilmesinde, siyah nokta oluşumunda,cildin nemlendirilmesinde, kıl dönmelerinin ve kırışıklıkların tedavisinde geniş kullanım alanı bulmuş olan bir yöntemdir. Kadınlar, kış boyunca çeşitli etkenlerle yıpranan ciltlerini bakım yaptırarak yaza hazırlamaya çalışıyor. Özellikle sivilcelerin sıkılması sonucu lekeli bir hâle gelen ciltler için değişik bakım alternatifleri bulunuyor. Alman Hastanesi Dermatoloji uzmanlarından Dr. Belma Bayraktar, cilde uygulanan darbeli girişimlerin lekeyle sonuçlanabileceğine ve yazın bu lekelerin güneşin etkisiyle koyulaşacağına dikkat çekti.

DERİNİZİ YENİLEYİN…

Kadınlara cilt bakımı için peeling uygulamalarını tavsiye eden Dr. Bayraktar, yaşlanma etkilerini de geciktiren yöntemi anlattı…

Peeling işlemi, taze hücre oluşumunun uyarılmasına ve cildin özellikle dış ve iç faktörlerden dolayı zarar görmüş hasarlı üst deri tabakasının yenilenmesi esasına dayanır. Deri altı destek dokusu olan kollajenin oluşumunu destekleyerek, cildin yeniden yapılanma yeteneğini artırır. Özellikle kış aylarında çeşitli etkenlerle zarar gören cildi onararak yaşlanma etkilerini geciktirir.

Peelingin başarılı olabilmesi için, bir hafta veya 15 gün aralıklarla toplam 6 seans uygulanması gerekiyor. Evde de rahatlıkla uygulayacağınız işlem için daha düşük konsantrasyonlu ürünler tavsiye ediliyor.

Sadece yüz için uygulanabildiği gibi, tüm vücutta kullanılabilecek body peelingler de mevcut.