‘Cildinizi Sibirya soğuklarına karşı koruyun’

Kar yağışıyla birlikte Sibirya soğukları da Türkiye'yi etkisi altına aldı.

Uzmanlar, soğuk hava ve nem eksikliğinin ciddi deri hastalıklarına yol açabileceğini belirtiyor.

Türkiye bir kaç gün önce başlayan kar yağışı ile yeni bir soğuk hava dalgasının etkisi altına girdi. Bir çok bölgede hava sıcaklıkları sıfırın altında seyrederken önümüzdeki günlerde ise hava sıcaklığının daha da düşeceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar soğuk havalara karşı cilt sağlığı konusunda vatandaşları uyarıyor. Kış aylarında cilt bakımının ayrı bir özen gerektirdiğini ifade eden Eskişehir Özel Anadolu Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Selim Murat Ürer, “Soğuk havanın en önemli etkisi cildi kurutur. Bu nedenle nemlendirici kullanılmadır.” diye konuştu.

Aşırı soğukların cilde daha fazla zarar verebileceğine işaret eden Ürer, “Önümüzdeki günlerde Sibirya soğukları bekleniyor. Bu nedenle dışarı çıkacak vatandaşlarımız kalın giyinmeli, el ve yüz gibi vücudun açıkta kalan kısmı soğuk havayla fazla temas ettirilmemeli. Kış koşullarından en çok çocuklar, yaşlılar ve cildi kuru olanlar etkilenir. Soğuk hava ve nem eksikliği derinin su kaybederek kurumasına neden oluyor. Bu durum da ciddi deri hastalıklarının ortaya çıkmasına yolaçabilir. Soğuk havalarda sık sık nemlendirici kullanılmalı. El ve yüz yıkamada soğuk su yerine ılık su kullanılmalı. Sık ve sıcak su ile banyo yapmak da cildi etkiler. Bu nedenle banyo suyunun sıcaklığının düşürülmesi ve nemlendirici sabun kullanılması daha uygun olur. Banyodan sonra da nemlendirici kremler kullanılabilir.” dedi.

Soğuk havalarda evlerdeki ısıtma sistemlerinin daha çok çalışacağını kaydeden Ürer, ciltle birlikte ev ortamının da nemlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaloriferli evlerde peteklerin, soba kullanılan yerlerde ise sobanın üzerine su koyarak nemlendirilmesi gerektiğini söyleyen Ürer, “Kışın dışardaki soğuk ile içerdeki sıcak ortama giriş çıkışlarda cilt tahriş olur. Ciltte gerilme ve kızarıklıklar meydana gelir. Bu nedenle başta cildin sonra da ev ortamının nemlendirilmesi önemlidir.” şeklinde konuştu.