Çilingiroğlu; ‘En büyük servetim ailem’

Babası merhum ünlü cerrah Kaya Çilingiroğlu’nun tek mirasının kendisine bıraktığı soyadı olduğunu dile getiren oğul Kaya Çilingiroğlu, “Benim de en büyük servetim ailem” dedi.

“Hülya ile nasıl tanıştınız?
“Hülya’yı görür görmez çarpıldım yüzüne bakamıyordum. Bir gün ofiste oturuyordum. Sevgilimden yeni ayrılmıştım. Kendi kendime ‘Bu akşam Hülya Avşar’ı seyretmeye gideceğim ve onunla tanışacağım’ dedim. Hülya’yı kim tanır diye düşünürken aklıma Tülin adlı arkadaşım geldi. Aradım onu ‘Beni Hülya Avşar ile tanıştır’ dedim. O da kabul etti. Gazinoya gittik. Hülya sahneye çıktığı zaman resmen çarpıldım. Yüzüne bakamadım. Göz ucuyla seyrettim. Sonra oradan ayrıldık. Tülin ertesi gün Hülya’ya ‘Şu çocuğu ara’ demiş. O da aradı. ‘Ben Hülya. Nasılsınız iyi misiniz? faslından sonra, ‘Programdan geç çıkıyorum, gece, 01.15’te Çırağan’a gelirsen çay içeriz’ dedi. Ben de hayatta 02.00’dan geç yatmam. ‘Gelemem. O saatte kim öle kim kala’ dedim. Cevabım çok hoşuna gitmiş. Ve ilişkimiz öyle başladı. Daha sonra Paris’te evlendik.”

Peki Zehra?
“Evlilik aşkı öldürüyor. Özellikle Zehra doğduktan sonra ciddi anlamda Hülya’ya karşı çok anlayışlı ve tavizkâr davrandığım için bu ayrılma noktasına geldik. Bazı şeylerin önünü o günlerde kesseydim eğer, şimdi olaylar bu noktaya gelmeyecekti. Hülya hamile kaldığı gün çok mutluydum ve aynen şöyle dedim. ‘Artık çocuğumuzun mesut olması için her dediğine evet diyeceğim’. Öyle de yaptım. Ve bugünlere geldik işte. Bu tehlikeli bir şey aslında. Çünkü kadın paralı ve güçlü. Ne zaman Zehra doğdu, Hülya çok farklı bir kişiliğe büründü. O gitti; sanki yerine başka biri geldi. Bizim ilişkimiz de o gün bitti yani. Zehra’ya bir şey olacak diye aklı gidiyordu. Hatta gizliden gizliye eve kameralar falan koyardı. Dadıları sorguya çekirdi.”

Boşandınız ama hâlâ görüşüyorsunuz?
“Evet, biz boşandık ama muazzam bir dostluğumuz var. 15 senedir hiç bu kadar aramız iyi olmamıştı. Eskiden Hülya’yla günlerce konuşmazdık ya da birbirimizin yüzünü göremezdik. Şimdi onunla günde 25 kere telefonda konuşuyorum. Mesaj çekiyorum; o da bana yolluyor tabii. Mesaj yazmayı öğrendi Hülya. Düşünün, telefona bakmayı bilmezdi; mesaj yazmayı öğrendi. Bana çok saygı ve sevgiyle davranıyor. Bence evliliğimiz hataydı.”

Hülya hanım evlense kıskanır mısınız?
“Saygı duyarım ama biriyle birlikte olmazsa çok sevinirim. Mesleği açısından da önemli bu. Keza birkaç kişi boşanmamızı fırsat bilip eski defterleri açtı da. Dikkat etmesi gerek. Tabii benim de. Ben kendi adıma çocuğumu üzecek hiçbir şey yapmamaya çalışıyorum. Zehra için, bir kadınla uğrunda ölecek kadar da sevsem evlenmem. O çocuğu üzmeye kimsenin hakkı yok. Hülya’nın her zaman arkasında olacağım. Ayrılırken kendisine söyledim zaten, ‘Senden nefret de etsem, kafanı gözünü yaracak kadar kızmış olsam da, dünyada sana karşı menfaat gözetmeyen tek dostun her zaman ben olacağım’ dedim. Neden mi? Çünkü Zehra var. Hülya’nın kılına gelecek zarar benim çocuğuma gelecek zarardır.”

>>> “Babam rektör olmak istiyordu”
Çok yufka yürekli biri olduğunu belirten Kaya Çilingiroğlu, en üzüldüğü olayı ise şöyle anlatıyor: Babam rektör olmak istiyordu. O zaman Cumhurbaşkanı, Süleyman Demirel’di. Babamın YÖK’ten birinci sırada gitmesine rağmen başkasını tercih etti. Babamı çok üzmüştü olay; hatta kanser olmasındaki en büyük sebep de odur diye düşünüyorum. Çünkü çok istediği bir şeydi