Çimsa sektörünün ilk enerji yönetimi belgesini aldı

Çevreci yatırımlarıyla dikkat çeken Çimsa, çimento sektöründe TS EN 16001 Enerji Yönetimi belgesini alan ilk şirket oldu.

Çevreci yatırımlarıyla dikkat çeken Çimsa, çimento sektöründe TS EN 16001 Enerji Yönetimi belgesini alan ilk şirket oldu. Çimsa Kayseri Fabrikası’nda düzenlenen törende Kayseri Fabrika Müdürü Mustafa Turan, belgeyi Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk’ten aldı.
Törende konuşan TSE Başkanı Hulusi Şentürk, Türkiye’nin vizyonuna alışması ve küresel rekabete ayak uydurmasının kaliteye önem veren kuruluşlara bağlı olduğunu söyledi. Şentürk, Çimsa’nın daha önce aldığı kalite belgeleri ile birlikte bu alanda örnek çalışmalar yaptığını ifade ederek, “Kalite konusunda daha alınması gereken çok yolumuz var. Bu yolu en kısa sürede almak sistemlere önem vermeye bağlıdır. Kalite bilincinin gelişmesi için 57 yıldır çalışmalar yapıyoruz. Özellikle yönetim sistemi anlamında kalite bilinci yeterince gelişmedi. İnsanlar, kaliteyi sadece bir belge olarak algılıyor. Alınan kalite belgeleri, kurulan sistemlerin diplomasıdır. Lokomotif kuruluşların bu anlamda örnek olması gerekiyor. Kalite sonu olmayan bir yoldur. Kalite, bisiklet kullanmaya benzer, duramazsınız ve geri gidemezsiniz. Bizim de hep ileri gitmemiz ve kaliteyi hep ileriye taşımamız gerekiyor.” dedi.

“DİĞER FABRİKALARIMIZ DA BU BELGEYİ ALMAK İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR”
Çimsa Kayseri Fabrika Müdürü Mustafa Turan, sistemlerle yönetilen bir şirket olduklarını ve gelişmenin sistemler sayesinde olacağına inandıklarını dile getirdi. Turan, Türkiye’de 48 çimento fabrikası bulunduğunu ve çimento sektöründe TS EN 16001 Enerji Yönetimi Belgesini alan ilk kuruluş olduklarını belirtti. Kaliteye ve sistemlere çok önem verdiklerinin altını çizen Turan, “Daha önce de, kalite yönetim sistemi, iş sağlığı ve güvenliği yönetimi sistemi ve çevre yönetimi sistemi belgelerini almıştık. Çimsa olarak 5 fabrikamız var. İlk enerji yönetimi belgesini de Kayseri fabrikası aldı. Diğer fabrikalarımız da bu belgeye sahip olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kalite konusunda çalışmalarımız bundan sonra da sürecek.” dedi. Açıklamaların ardından Şentürk, TS EN 16001 Enerji Yönetimi Belgesi’ni Çimsa Kayseri Fabrika Müdürü Mustafa Turan’a verdi.