Çin ‘2005 ABD İnsan Hakları Raporu’nu yayımladı

Çin başta olmak üzere dünyadaki 190 fazla ülkedeki insan hakları ihlallerini eleştiren ABD'ye bu konudaki yanıt gecikmedi.

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı basın ofisi tarafından bugün yayımlanan “2005-ABD’nin İnsan Hakları Raporu”, ABD’nin 2005’te yaptığı insan hakları ihlallerine cevap veriyor. Raporda bu ülkenin kötü insan hakları muamelesini hiçe sayarak “dünyanın insan hakları yargıcı” sıfatıyla Çin de dahil 190’dan fazla ülke ve bölgenin insan hakları durumunu eleştirdiği, ancak kendisinin yaptığı insan hakları ihlalinden bahsetmediği vurgulandı.
Raporda ayrıca , ABD’nin, Irak’ta ve dünyanın değişik yerlerinde yaptığı ve uluslararası toplumun büyük tepkisini çeken çok ciddi insan hakları ihlallerini ispatlayan çok sayıda örnekler verildi. Raporda ABD’deki yüksek cinayet oranlarına, telekulak olaylarına ve Irak’taki Amerikan askerlerinin Iraklı gazetecileri gözaltına almasına dikkat çekildi. Raporda şu ifadelere yer verildi: “ABD hükümetini, kendi insan hakları sorunuyla yüzleşmeye, kendi eylemleri üzerinde düşünmeye ve insan hakları durumunu geliştirmeye çağırıyoruz. ABD her zaman demokrasi modeli olmakla övünüyor ancak “demokrasi her zaman zenginler için ve zenginlerin bir oyunudur.”

Raporda, ABD’den kendi insan hakları sorunlarına önem vererek, insan hakları alanındaki davranışlarını düşünmesi ve gerçek önlemlerle kendinin insan hakları durumunu iyileştirmesi istendi. Çin ayrıca ABD’den uluslararası insan hakları işbirliği ve uluslararası insan hakları davasının sağlıklı bir şekilde gelişmesine yararlı olan işleri yapması çağrısında bulundu. Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın konu ile ilgili duyurduğu haberlerinde ise Çin’in bu ülkeye “ABD kendi insan hakları siciliyle yüzleşsin” şeklinde karşılık verdiği kaydedildi. Haberde Çin’in yayınladığı insan hakları raporunda ABD’de ırkçılıktan cinayete kadar çeşitli konularda insan hakları ihlalleri yapıldığı hatırlatıldı. 7 bölümden oluşan rapor ABD’nin Çin’in insan hakları ihlalleri raporuna karşı verilen 7. cevap niteliğini taşıyor. Raporda ABD’deki suçlar ile bu suçlardaki artışı gösteren rakamlara da verildi.

-ABD: ÇİN’İN İNSAN HAKLARI SİCİLİ ZAYIF-

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yıllık olarak dün yayımlanan insan hakları raporunda, Çin’in geçen yıla ait insan hakları sicilinin çok zayıf olduğu belirtildi. ABD’nin raporunda otoriter Çin yönetiminin, vatandaşlarını keyfi tutukladığı, gözaltına aldığı ve aralarında internetin de bulunduğu medya denetimlerini sıkılaştırdığına dikkat çekildi. Raporda, yargının gücünün artırılması ile polis ve güvenlik güçlerinin etkilerinin azaltılması çabalarında ilerleme kaydedilmediği ifade edildi.

Pekin yönetimini protesto edenlerin bastırıldığı yazılan raporda ayrıca Çin’de polis sorgulamalarının kaydedilmesinin ve gençler, yaşlılar ve hamile kadınların gözaltına alınmasında duyarlı olunması çabalarının desteklendiği bildirildi. ABD’nin yayımladığı raporda şu konulara da yer verildi: Çin’de yargıda siyasi etki bulunuyor. Doğum kontrolü için zorla kürtaj ve kısırlaştırma yapılıyor. Ülkedeki bazı medyaya ait gazete ve dergiler kapatılıyor. Siyasi kitaplar ve filmler yasaklanıyor. Göstericiler gözaltına alınıyor ve seyahat kısıtlamaları getiriliyor. Ayrıca azınlıklara kültürel ve dini baskı yapılıyor.”