Çin; ‘ABD Çin ticaretinden kazançlı’

ABD'de resmi ziyaretini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao (Hu Cintao), ABD'nin Çin ticaretinden kazançlı olduğunu söyledi.

Hu, Washington eyaletindeki Everett’te 600 kadar yerel yetkili ve işadamının katıldığı öğle yemeğinde yaptığı konuşmasında Çin ile ABD arasındaki ticaret problemlerinin ikili ilişkilere zarar vermemesini istedi. Çin’in hızlı büyümesinin ABD’ye ve diğer ülkelere büyük fırsatlar sağladığına değinen Hu, Çin pazarının ABD’nin yüksek teknolojisi ve yönetim bilgisine ihtiyacı olduğunu belirtti. Ticaret problemlerinin karşılıklı görüşme ve diyalog yoluyla uygun bir şekilde çözülmesini isteyen Hu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da arttırılmasını arzuladığını ifade etti. Hu
-ÇİN 15 YILDA 2 BİN YENİ UÇAK ALACAK-

Çin’in 15 yıl içinde 2 bin yeni uçağa ihtiyaç duyacağını hatırlatan Hu, yeni nükleer enerji santralleri inşaatı, çevre koruma projeleri, altyapı inşaatları ve yüksek teknoloji ithalatına ihtiyaç duyan Pekin’in ABD’li iş adamları için büyü bir fırsat oluşturduğunu ifade etti. ABD’nin fikri mülkiyet hakları eleştirileri konusuna da değinen Hu, ” Mülkiyet haklarının korunmasında ve fason üretime karşı mücadelede kararlıyız. Mülkiyet haklarını korumak için yasal rejimi iyileştirmeye, kanunun uygulanmasını hızlandırmaya ve aksi yönde davrananları cezalandırmaya devam edilecektir” diye konuştu.

ABD, sürekli olarak Microsoft ürünleri başta olmak üzere, filmler, yazılım programları, CD’ler, ecza ürünleri gibi ürünlerin fason üretiminin yaygın olduğu Çin’den daha çok adım atmasını istiyor. ABD’li uzmanlar Çin’de kullanılan Microsoft ürünlerinin yüzde 90’ı fason üretim olduğunu tahmin ediyor.

-YUAN’İN ESNEKLİĞİ KORUNACAK-

Hu, ABD’nin geçen yıl 202 milyar dolarlık açığının nedeni olarak gösterilen Yuan’in revalüe (değerinin arttırılması) edilmesi ile ilgili olarak şöyle konuştu: ”Çin , parasının konvertibilite bakımından daha esnek olmasından yanadır. Ancak biz Yuan (RMB)’in istikrarlı kalması gerektiğini ve dengeli bir seviyede kalmasını istiyoruz.” Hu, ABD’nin baskısıyla geçen yıl yüzde 3 oranında değer kazanan Yuan’in yüksek orandaki revalüe edilmesine şu an Çin pazarının hazır olmadığını ifade etti. ABD, Yuan’in değerinin gerçek değerinin yüzde 40 altında olduğunu ve bunun Çinli ihracatçılara haksız avantaj sağladığına inanıyor.