Çin ABD’ye 40 milyar dolar ödedi

Çin'in ABD'den aldığı 534 uçak için toplam 2006'ya kadar 40 milyar dolar ödediği açıklandı.

Yetkililer, ülkenin sivil havacılık sektörünün gelişmesinin Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesine büyük katkı yaptığına işaret ediyor. ABD uçak imalat sektörünün Çin’e yaptığı uçak satışından büyük yarar gördüğü belirtiliyor. Her geçen gün artan yolcu ve kargo talebini karşılamak isteyen Çin’in, en büyük ticaret ortağı AB’den aldığı Airbus uçaklarının sayısında da 2006 yılında büyük bir artış olacağı kaydediliyor.

Çin’in her yıl ABD’den yüklü miktarda uçak motoru, havacılık elektronik cihazları, yedek parçalar ve ileri rota donatımını satın aldığı ifade edilirken, ABD’nin havacılık onarım işletmelerinin de Çin havacılık şirketlerinin birçok işlemlerini üstlendiği bildirildi. Çin ayrıca sivil havacılık şirketlerinden on binlerce personelini ABD’ye profesyonel eğitim görmeye gönderiyor.

ÇİN 2010’A KADAR HER YIL 100 UÇAK ALACAK

Ekonomik kalkınma ve artan yaşam standartları ile yabancıların Çin’e olan ilgisi giderek artıyor. Buna bağlı olarak artan yolcu sayısı ve kargo miktarından dolayı Çin havacılık sektörüne ayrı bir önem veriyor. Çin Sivil Havacılık Genel İdaresi Bakan Yardımcısı Gao Feng, Çin’in 2010 yılındaki yolcu sayısı ve kargo taşımacılığının iki katına çıkacağını söylüyor. Gao, sektördeki kazançlarının çok büyük olmamasına karşın Çin’in devamlı olarak büyük oranda uçak ve pilot yatırımına ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Çin’in 2010 yılına kadar her yıl 100 uçağa ve dolayısıyla da bin pilota ihtiyaç duyacağını anlatan Gao, artan bu ihtiyaca cevap vermek istediklerini kaydetti.