Çin Başkonsolosu Edirne’deki STK temsilcileriyle buluştu

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Ojngyang, Edirne'deki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Zhang Ojngyang, Edirne’deki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.
    Sorumluluk sahasındaki illere ziyaretler gerçekleştiren Ojngyang, bu kapsamda iki gündür Edirne’de bulunuyor. Valiliğe gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Kapıkule Sınır Kapısı, İl Tarım Müdürlüğü yetkilileriyle görüşerek bilgi alan Ojngyang, ziyaretinin ikinci gününde ise STK temsilcileriyle görüştü.
    Ziyarete İl Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, Edirne Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yardımcı, Esnaf ve Sanatlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Edirne Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Gökhan Balta katıldı. “İpek yolunu canlandırmamız için ortaklaşa çalışmalıyız” diyen Ojngyang, bu tür ziyaretlerin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştireceğini kaydetti.
    Ülkesinin turizm potansiyeli konusunda bilgi veren Ojngyang, “Geçen yıl Çin’in turizm geliri 45 milyar 800 milyar dolardı. Yabancı ülkelere giden Çinli turist sayısı ise 57 milyon civarındaydı. Yakın bir zamanda bu sayı 84 milyona ulaşacak.” dedi.
    Türkiye’ye gelen Çinli Turist sayısının çok az olduğunu belirten Ojngyang, bunun nedeninin ise vize sorunu, doğrudan uçak seferlerinin olmaması ve Türkiye’nin turizm potansiyelinin yeteri kadar tanıtılmamış olmasına bağladı. Ojngyang, “Çin ve Türkiye arasında eskiden ipek yolu vardı. Şimdi bu ipek yolunu yeniden canlandırmalıyız. Ortaklaşa çalışmalar yaparak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri de arttırmalıyız.” diye konuştu.
    Edirne Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan da Edirne’nin Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapmış tarihi bir kent olduğunu ifade etti. Edirne’yi Balkanların kültür merkezi yapmak istediklerini ifade eden Özcan, ”Gayretimiz kentimizi sadece Türkiye’nin değil balkanların kültür merkezi haline getirmektir. Edirne de inşaatı yapılan oteller var bunlar tamamlandığında turistleri daha rahat ağırlayacağız. Çin’li dostlarımızı Edirne’de daha çok görmek istiyoruz.” açıklamasını yaptı.