Çin donanması Batı Pasifik sularında

Çin Deniz Kuvvetleri filosu Batı Pasifik sularına girerek olağan eğitime başladı.

Çin Deniz Kuvvetleri filosu Batı Pasifik sularına girerek olağan eğitime başladı.

Çin medyasında yer alan haberde, Çin Deniz Kuvvetleri’ne ait gemi filosunun bu sabah yerel saatle 10.00 sularında Miyaku Boğazı’ndan geçip Batı Pasifik sularına girdiği bildirildi. Donanmanın Batı Pasifik sularında olağan eğitim tatbikatını gerçekleştirdiği belirtildi.

Filonun, Doğu Çin Denizi Kuvvetleri’ne bağlı “Hangzhou” ve “Ningbo” isimli güdümlü füze destroyerleri, “Zhoushan” ve “Maanshan” isimli füze donanımlı fırkateynler, “Poyang Gölü” isimli kapsamlı ikmal gemisi ile helikopterlerden oluştuğu kaydedildi.

Filonun komutanı ve aynı zamanda Doğu Çin Denizi Filosu’ndan Komutan Yardımcısı Qiu Yanpeng, eğitimin yıllık olağan plana göre düzenlendiğini söyledi. Yanpeng, filonun eğitim programında, gece gündüz devamlı seyir ile savunma, uzak denizlerde savaşma ve ikmal, büyük ölçekli gemileri koruma ile gemi uçaklarıyla beraber arama-kurtarma görevini tamamlama yer aldığını ifade etti.

Tatbikatın, ABD Deniz Kuvvetleri Müsteşarı Raymond Mabus’un, Çin Deniz Kuvvetleri Komutanı Wu Shengli’nin daveti üzerine Pekin’e düzenlediği resmi ziyarete denk gelmesi ise Çin ve ABD arasında yaşanan Pasifik strateji yarışını akıllara getirdi.

ABD, 2020 yılına kadar gemilerinin yüzde 60’ını Pasifik bölgesine yerleştirme stratejisini açıklamıştı.