Çin düşük emisyonlu araçları teşvik ediyor

Enerji tasarrufunu aklından çıkarmayan Çin hükümeti, düşük emisyonlu çevreci araçlara yönelik üretim ve tüketim teşvik politikaları güdüyor.

Hükümetin bu konudaki ilk somut adımı da düşük emisyonlu araçlara yönelik sınırlamaları kaldırılması oldu. Geçen şubat ayında tüm bölgelere resmi yazı gönderen hükümet, sürekli yükselen petrol fiyatlarını da kendi politikalarını desteklemek için kullanıyor.

Ülkede son dönemde ekonomik otomobil satın almak isteyenlerin sayısı arttı. Düşük emisyonlu araçlara büyük talep var. Çin Otomotiv Sanayisi Derneği tarafından yayınlanan istatistiklere göre, Çin’de 2005 yılında düşük emisyonlu araçlar, tüm satılan araçların yarısını oluşturdu.

Bir internet sitesi tarafından yapılan araştırmada, düşük emisyonlu araçlara yönelik sınırlamaların kaldırılmasından sonra tüketicilerin yüzde 39.2’si bu tür otomobilleri satın alacaklarını belirtirken, yüzde 30.5’inin de satın alma olasılığı bulunduğu ortaya çıktı. Araştırmada ayrıca, düşük emisyonlu araçların, ekonomik ve enerji tasarruflu olması gibi avantajlarının yanı sıra motorunun yeterince güçlü olmaması, güvenlik endeksinin düşük olması ve lüks olmaması gibi eksiklikleri bulunduğu ifade edildi. Ülkedeki sradan insanlar düşük emisyonlu araçların lüks olmadığı görüşünü savunuyor. Ancak sektör uzmanlarının bu konuda farklı görüşleri var.

Konuya değinen Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Dongfeng Peugeot Şirketi Müdür Yardımcısı Tang Teng, “İnsanların düşük misyonlu araçlara karşı hala önyargıları bulunuyor. Düşük emisyonlu araçlardan bahsedilince araçların nispeten basit, teknolojisi geri kalmış olduğu düşünülüyor. Aslında günümüz uluslararası otomobil pazarında düşük emisyonlu araçlar için böyle bir düşünce yok.” Diye konuşuyor.

Tang Teng, Çinli otomobil üreticilerinin düşük emisyonlu araçların kalitesine büyük önem verdiğini, lüks otomobillerdeki donatımın da düşük emisyonlu araçlara monte edildiğini söyledi. Tang, bunun, aslında bu tür otomobillerin gelişme eğiliminde olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Çin Otomotiv Sanayisi Derneği Uzmanlar Komitesi Daimi Başkan Yardımcısı Rong Huikang da, hükümetin bu yıl otomobil tüketim vergisini ayarlayacağını ve düşük emisyonlu araçların tüketim vergisinin azalmasının beklendiğini ifade etti. Rong, “Bu yıl düşük emisyonlu araçların gelişmesini destekleyen birçok politika ortaya konulacak. Emisyonu en düşük olan araçların tüketim vergisi de en düşük olacak. Özellikle emisyonu 1 litrenin altındaki araçlara ayrıcalık uygulanacak.” Diye konuştu.

Avrupa ülkeleri ile Japonya ve Kore Cumhuriyeti’nde, düşük emisyonlu araçlar çok rağbet gördü. Bu ülkelerde de düşük emisyonlu araçların gelişmesini teşvik eden politikalar ortaya konuldu. Bu tür araçlara yol yönetimi açısından sınırlamalar konulmamasının yanı sıra tüketim ve yol ücreti konusunda ayrıcalıklar tanındı. Çin’de çevreci düşük emisyonlu araçların satışı, tüm araçların satışının yüzde 20’sini oluşturdu. Bu oran, Avrupa ülkelerindeki yüzde 70’lik ortalamanın çok altında kaldı. Bu bakımdan düşük emisyonlu araçların Çin’de büyük gelişme potansiyeline sahip olduğu düşünülüyor.

Çin Radyosu’nun haberine göre, bu yıl Çin’de araçların satış miktarında yüzde 12 artış bekleniyor. Yıl içinde satılacak araçların sayısı 6 milyon 400 bini geçecek. Düşük emisyonlu araçlara yönelik sınırlamaların kaldırılması durumunda, bu tür araçlar, Çin otomobil pazarında daha büyük pay alacak.