Çin Google’ye rest çekti!

'Google gitmek ya da kalmakta özgürdür ama...'

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Çin Milli Halk Meclisi’nin yıllık toplantılarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Li, Google’ın Çin’de kalması durumunda, ülkenin yasalarına uymak şartıyla Çin’deki internet pazarını genişletmesini destekleyeceklerini belirtti.

Li, Google’ın, Çin’den ayrılmak istemesi durumunda gerekli prosedürü izleyeceklerini ifade ederek, bu durumun Çin’in internet pazarına büyük bir etkisinin olmayacağını kaydetti.

“Umarım Google Çin yasa ve yönetmeliklerine uyar” diyen Li, Google’ın Çin yasalarına “sorumsuz ve dostça olmayan” yaklaşımları olması durumunda sonuçlarına katlanması gerektiğini söyledi.

Li, Google’ın Çin’den çekilip çekilmeme kararında özgür olduğunun altını çizerek, Çin’in internet ağının açık olduğunu ve ülkenin yasalarına göre yönetildiğini sözlerine ekledi.

Çin ile Google arasında geçen aylarda yaşanan sansür ve siber saldırı krizinin ardından ABD’nin de Çin’i internet özgürlüğü ile ilgili eleştirmesiyle iki ülke ilişkileri gerilmişti.

Öte yandan Çin, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın internet özgürlüğü ile ilgili açıklamalarından sonra, bunun gerçeklerle çeliştiğini savunmuş ve durumu “Çin-ABD ilişkilerine zarar verici” olarak değerlendirmişti.

New York Times, siber saldırılarda ticari sırlar ve bilgisayar kodlarının çalınmaya, insan hakları eylemcilerinin hesaplarının ele geçirilmeye çalışıldığını ileri sürmüştü.