Çin gözünü Mars’a dikti

Uzaya insan gönderen üçüncü ülke olan Çin'in, uzay keşfi planlarında yalnızca Ay'ın değil Mars'ın da olduğu açıklandı.

Ülkenin resmi haber ajansı Şinhua’nın bildirdiğine göre, Çin Ulusal Uzay İdaresi Başkanı Sun Laiyen, Çin’in kapsamlı uzay planları için uluslararası işbirliği yollarını araştıracağını ve gelecek 5 yıl içinde Ay ve Mars keşiflerinde odaklanacak olan kapsamlı uzay keşif planlarını Ay araştırmaları temelinde yapacağını söyledi.

Çinli yetkililer, üç aşamalı Ay projesinin ilk aşamasında Ay’ın yakın plan üç boyutlu fotoğraflarını çekecek olan 2 ton 350 kilogram ağırlığındaki ‘Çange’ adlı keşif uydusunu 2007’nin Nisan ayında uzaya göndermeyi planladığını belirtti.

Çange uydusunun Ay için 130 kilogramlık cihazlar da taşıyacağını anlatan yetkililer, Çin’in 2010’a kadar Ay’a insansız araç indirmeyi, 2020’ye kadar da insanlı araştırma yapmayı ve örnek toplamayı planladığını söyledi.

Şinhua’nın haberinde Çin’in Ay programının ilk bölümünün 1 milyar 400 milyon yüen (230 trilyon TL) maliyetinde olduğu ifade edildi.

UZAY LABORAVUTARI KURULUYOR

Çin, insanlı uzay uçuşu projesi uygulama sisteminin başmühendisi Gu Yidong, bugün Pekin’de düzenlenen 36. Dünya Uzay Bilimi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Çinli araştırmacıların, ülkenin insanlı uzay uçuşu projesinin gelecek aşamasını oluşturan uygulama planına temel oluşturmak için, uzay laboratuvarı sistemiyle ilgili araştırmaları güçlendireceklerini söyledi.

Çin radyosunun haberinde, Gu, Çin’in insanlı uzay uçuşunu iki kez başarılı şekilde gerçekleştirdiğini ve bunun Çin’in uzay bilimi ve uygulama teknolojisini ilerlettiğini belirtti.

Gu, ”Çinli araştırmacılar, bunun ardından insanın bir süre yaşayabileceği ve bilimsel araştırmalar yapabileceği uzay laboratuvarı geliştirmek için çaba harcayacak. Çin, insanlı ve yerden kontrollü uzay bilimi ve yeni teknoloji denemeleri başlatacak.” diye konuştu.