Çin heyetinden ABD’ye çıkarma

Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Guo Boşiong başkanlığındaki bir heyet ABD Savunma Bakanlığı ile görüşmelerde bulunmak üzere ABD'ye gitti.

Guo, havaalanında yaptığı yazılı açıklamada, Çin ve ABD’nin, karşılıklı çıkar içindeki iki ülke oldukları gibi yapıcı işbirliği ortakları da olduklarına değinerek, aralarındaki sağlıklı ilişkilerin sürdürülmesinin Asya-Pasifik bölgesi ve hatta bütün dünyanın barışı, istikrarı ve refahının korunup geliştirilmesi için stratejik önem taşıdığını söyledi.
Guo açıklamasında söyle konuştu: ” Bu ziyaret Çin Cumhurbaşkanı Hu Cintao’nun Nisan ayında ABD’ye yaptığı ziyaret sırasında iki ülke orduları arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda varılan fikir birliğini hayata geçirerek karşılıklı anlayışı artırmayı, karşılıklı güveni derinleştirmeyi, fikir birliği alanlarını genişleterek dostluğu geliştirmeyi, böylece iki ordu arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı biçimde gelişmesine güç katmayı amaçlamaktadır.”

ABD Savunma Bakanlığı Donald Rumsfeld ile görüşmelerde bulunmak üzere dün geç saatlerde Los Angeles’e giden heyetin ziyareti askeri alanda 2001 yılından bu yana ABD’ye yapılan en üst düzeyli ziyaret oluyor. Komisyonda Cumhurbaşkanı Hu Cintao’dan sonra ikinci adam konumunda bulunan Guo, bir haftalık ABD ziyareti sırasında Rumsfeld’in yanı sıra askeri yetkililerle görüşecek ve ABD askeri birlikleri ve harp okullarını ziyaret edecek.

2001 yılında bir Amerikan casus uçağının Çin askeri uçağına çarpması ve daha sonra Hainan adasına zorunlu iniş yapması iki ülke arasında krize yol açmıştı. Çin Cumhurbaşkanı Hu Cintao dün St. Petersburg’daki G-8 zirvesi sırasında ABD Başkanı George Bush ile yaptığı görüşmede, Çin ile ABD arasındaki ”en hassas” sorun olarak kabul edilen Tayvan sorunu ile ilgili Amerikan tarafından Tayvan’daki ayrılıkçılara ve bağımsızlık yanlılarına karşı daha açık tavır almalarını istemişti. Pekin yönetimi 1949 yılında iç savaş dolayısıyla şu ana kadar ayrı durumda olan Tayvan’ı ”asi” bir eyaleti olarak görüyor. Tayvan’a el altından silah satan ve Çin’in Tayvan’a karşı olası bir askeri müdahalesinde kendini ‘muhafız’ olarak gören ABD, sık sık Pekin’in sert eleştirilerine maruz kalıyor.