Çin idam davalarını halka açıyor

Çin Yüksek Halk Mahkemesi Başkanı Xiao Yang, ülkede idam cezasıyla sonuçlanan duruşmaları şeffaf hale getirmek amacıyla 1 Temmuz 2006'dan itibaren duruşmaların halka açılacağını söyledi.

Gözlemciler söz konusu kararın Çin medyasında çıkan yanlış ölüm cezalarıyla sonuçlanan kararlara ve bundan dolayı da halkın arasında oluşan tartışmalara cevap niteliği taşıdığını kaydediyor. Nitekim yerel mahkemeler tarafından verilen yanlış idam kararları halkın tepkisini çekmiş ve bazı akademisyenler de bunun değiştirilmesi için çeşitli lobi faaliyetleri yapmıştı.

Yüksek Halk Mahkemesi sözcüsü Sun Huapu, Çin’in şu anda idam cezalarını tamamen kaldıracak bir durumda olmadığını söyledi.

Sun, Çin’in dünyada idam cezasını uygulayan yarıdan fazla ülkenin içinde olduğunu ve bu durumun da bazı uluslararası insan hakları örgütlerinin tepkisine neden olduğunu hatırlattı. Sun, ağır suçlara karşı verilen bu tartışmalı uygulamanın dünyadan tamamen silinene kadar kademeli bir şekilde ortadan kalkacağını söyledi.

Sun Çin’deki halkın halen bir katilin, cezasının bedelini ancak kendi canı ile ödeyeceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Sözcü, Çin’in ölüm cezaları üzerindeki kontrolü sağlamak için çok gayret sarf ettiğini ve sadece az bir oranda olan çok şiddetli suçların ölüm cezası ile cezalandırıldığını söyledi. Çin’de ölüm cezaları, mahkeme kararından hemen sonra uygulanan ve karar sonrası iki yıllık gözaltından sonra uygulanan idamlar olarak ikiye ayrılıyor.

Çin Yüksek Halk Mahkemesi Başkanı Xiao Yang, Çin’in suçlara karşı olan sert duruşunda kesinlikle herhangi bir yumuşama göstermeyeceğini söyledi. Xiao, Çin’in 2006’da da ülkeyi bölmeye ve çökertmeye çalışmak suçlarının yanında adam öldürme, hırsızlık ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçları da ağır şekilde cezalandırmaya devam edeceğini vurguladı.

Çin mahkemeleri 2004’e oranla yüzde 10 artışla geçen sene 844 bin 717 kişiyi hapishaneye gönderdi. Bunlardan 321 bin 395’i ciddi suçlardan dolayı cezalandırılırken, bunlardan 131 bin 869’i de 5 yıldan ölüm cezasına kadar değişen cezalara çarptırıldı.

Xiao, dünyanın diğer ülkelerindeki idam cezaları toplamından daha çok insanı ölümle cezalandıran temyiz duruşmalarının halka açık bir şekilde yapılacağını söyledi.

Xiao, kaç kişinin idam cezasına çarptırıldığı konusunda devlet sırrı olmasına binaen yine bir açıklamada bulunmadı.Xiao ayrıca Çin’in internet aktivistleri , Tibet haklarının savunucuları ve muhalifler için yaygın bir biçimde kullandığı bölücülük suçundan hüküm giyenlere dair bir rakam vermekten de kaçındı.

Yapılan açıklamalarda idam cezası davaları ile ilgili değişikliklerin ne anlama geldiği konusunda sadece birkaç ayrıntı verildi. Mahkemeler, açık duruşmalarda bile normalde hala sadece aile üyelerinin salona alınmasına izin veriyor.

Uluslararası Af Örgütü sözcüsü bu kararı olumlu karşılamakla beraber, kararın hafif suçlardan dolayı bile her yıl binlerce insanı idam sehpasına gönderen bir ülkede daha az idam yapılacağı anlamına gelmediğini ifade etti.

Uluslararası Af Örgütü`nün Hong Kong temsilcisi Mark Allison, `Umarım bu karar daha isabetli duruşmaların yapılmasını sağlar ve adaleti doğru tecelli etmesini beraberinde getirir, fakat söz konusu kararın başka düzenlemelerle de takviye edilmesi gerekir. Ayrıca suç oranını azaltmaları gerekir. Hala ekonomik suçlar da dahil ölüm cezası ile neticelenebilen yaklaşık 68 suç mevcuttur.” diye konuştu.