Çin ihracatta dünya lideri

Çin, ihracatta Almanya'yı geçerek, bu alanda dünyanın en büyüğü unvanını ele geçirdi.

Çin’in, geçen yıl büyümeye devam etmesi ve sağlamlılığı, ihracatta, 2009’un ikinci çeyreğinde büyümeye dönmeden önce ciddi bir resesyondan zarar gören Almanya’nın önüne geçmesini sağladı.

Çin, resmi verilere göre, 2009 yılında 1,2 trilyon dolardan fazla ihracat yaptı. Almanya’nın ihracatı ise yaklaşık 1,1 trilyon doları buldu. Almanya’nın geçen yılki ihracatı önceki yıla göre yüzde 18,4 azalırken, geçen yıl Aralık ayında ise yıllık oranda büyümeye döndü.

İhracatta ABD’yi 2003 yılında geçerek dünyanın en büyük ihracatçısı olan Almanya’nın, geçen yıl ihracatındaki yüzde 18,4’lük düşüş 60 yıldaki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Çin, Almanya’yı üç yılda ikinci kez geçti. Çin, 2007 yılında da dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olarak Almanya’nın önüne geçmişti. Çin’in bu yıl da Japonya’yı geçerek dünyanın ikinci büyük ekonomisi olması bekleniyor.

Almanya Dış Ticaret ve Toptancılar Birliği (BGA) Başkanı Anton Boerner, ”Kriz dünya ticaretinde güç değişimini gelişmekte olan ülkelere doğru hızlandırdı. Aslında dünya ihracat şampiyonu unvanını Çin’e kaptırmamız bizde herhangi bir kaygıya yol açmıyor. Çin ekonomisinin büyümesi, uzun yıllar Almanya’da istihdamı ve büyümemizi de sağlayacak” dedi.

İthalattaki düşüşün ekonominin büyük bölümünün halen hareketsiz olduğunu gösterdiğini söyleyen Boerner, ”İhracatta artışı cesaretlendirmek ve istikrara kavuşturmak için herşey yapılmalı” diye konuştu.