Çin ile Tayvan arası yeniden gerildi

Tayvan lideri Chen Shuibian'in 'Vatanı Birleştirme Komisyonu' ile 'Vatanı Birleştirme Programı'nı kaldırma kararına Çin'den büyük tepki geldi.

Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Tayvan İşleri Ofisi ve Devlet Konseyi’nin Tayvan İşleri ofisi’den yapılan açiklamada, Chen Shuibian’ın ülkenin bağımsızlığı yönündeki bölücü faaliyetlerini tırmandırmasının, Tayvan Boğazı bölgesini ciddi bir kriz içine sokacağı kaydedildi. Açıklamada ayrıca bunun Asya-Pasifik bölgesinin barış ve istikrarını bozacağı hatırlattılarak, Chen ‘ın Tayvan adası, Tayvan Boğazı’nın iki yakası arasındaki ilişkiler ve Asya-Pasifik bölgesinde sorun oluşturacağının gerçeklerle kanıtlandığı ifade edildi.

-TAYVAN’IN ÇIKIŞ YOLU YOK-

Çin, dünyada sadece tek bir Çin’in olduğunu, Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu savunuyor. Çin, Chen Shuibian’in çeşitli bağımsızlık girişimlerinde bulunması durumunda Çin halkın ne pahasına olursa olsun buna müsaade etmeyeceğini vurguluyor. Çin, aynı zamanda Tayvan’ın bağımsızlığını engellemenin Çin halkı ve ordusunun kutsal bir görevi olduğunu dile getiriyor. Çin her defasında Tayvan’ın Çin’in bir eyaleti olduğunu ve Hongkong ve Macao gibi ”1 ülke 2 sistem” prensibiyle ”barışçıl birleşme”nin mümkün olabileceğini söylüyor.

Pekin yönetimi, 1949’da Çin’den ayrıldığını açıklayan Tayvan’ın resmen bağımsızlık ilanının savaş nedeni olacağını söylüyor. Nitekim 14 Mart 2005’te Çin parlamentosu Tayvan’a yönelik askeri müdahaleye olanak tanıyan “Devleti Bölme Girişimleriyle Mücadele Yasasını” onaylamıştı. Tasarının kabulünün ardından Çin Başbakanı Ven Ciabao (Wen Jiabao), ABD’ye atıfta bulunarak, Tayvan sorununun Çin’in iç meselesi olduğunu, bu konuya yabancı güçlerin müdahalesini görmek istemediklerini, kimseden de korkmadıklarını vurgulamıştı. Tayvan’ın lideri Chen Suibian de bunun ardından, kabul edilen yasanın, bölgedeki gerilimleri artıracağını söylemişti.

Kabul edilen tasarıya göre, “Tayvan’ın bağımsızlığını amaçlayan bölücü güçlerin” herhangi bir şekilde Tayvan’ı, Çin’den koparması durumunda askeri yöntemlere başvurularak ülkenin toprak bütünlüğünün korunması savunuluyor. Tayvan ise söz konusu tasarının, olası Çin saldırısının altyapısını oluşturacağını ileri sürüyor. Tayvanlı askeri yetkililer Çin’in denizden ve havadan saldırı olasılığına karşı silahlandıklarını belirterek, savunma için gerekli silah sistemlerinin olduğunu kaydediyor. Tayvan ise, son dönemde askeri tatbikatlara ağırlık veriyor. Tayvan , Çin’in olası saldırısına karşı ABD’den yüklü miktarda silah satın alıyor. Savunma konularındaki uzmanlığıyla bilinen Jane’s dergisine göre, Tayvan ”Cesaret Rüzgarı” adını verdiği füzeyi , 2010 yılına kadar karadaki seyyar üslere konuşlandıracak. 600 kilometreden fazla menzile sahip yeni füze, güneyde Hong Kong, kuzeyde Şanghay’ı vurabilecek yeteneğe sahip olacak. Dergiye göre Tayvan, füze menzilini 1000 kilometreye çıkarmayı da tasarlıyor. Tayvan’ın ve bölgenin asayişinden kendini sorumlu tutan ABD’ye göre ise Çin’in Tayvan’a doğrultulmuş 730 füzesi bulunuyor.

-TARİHİ SÜREÇ-

İkinci Dünya Savaşı sırasında Çin’e saldıran Japon güçlerine karşı Çin Komünist Partisi ve Çin Guomindang Partisi, işbirliği içine girmişlerdi. Japonya’ya karşı direniş savaşı’nın 1945’te sona ermesinden ardından Çin Guomindang Partisi, Çin Komünist Partisi ile koalisyon hükümeti kurmayı reddetti. Çin Guomindang Partisi, 1946 yılında komünistlerle iç savaşı başlatarak Çin Komünist Partisi’ni yok etmeye ve Çin’de tek partili diktatörlük yönetimi kurmaya çalıştı. 3 yıl süren savaştan sonra askeri alanda zayıf olan, ancak halkın desteğini kazanan Çin Komünist Partisi, Çin Guomindang Partisi’ni yendi. Zaferi kazanan Çin Komünist Partisi, Mao’nun önderliğinde 1 Ekim 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’ni kurdu. Bunun ardından Çin Guomindang Partisi güçleri, Çin’in ana kesiminden tümüyle çekilerek Çin’in güneydoğusundaki Tayvan Adası’na kaçtı.

Tayvan, Çin’in ana kesiminden, en dar kısmı 130 kilometre olan bir boğaz ile ayrılıyor. Guomingdang Partisi, ABD’nin desteğini de alarak Çin’in yasal temsilcisi olarak kabul edilen Çin Halk Cumhuriyeti’yle düşman olmaya devam etti. Böylece Tayvan , Çin’in ana kesiminden ayrı olarak varlığını sürdürdü ve bu bölünmüşlük, bugüne kadar 56 yıldır devam etti. Tayvan’ı siyasi olarak 27 adet fakir ve küçük Latin Amerika, Afrika ve Pasifik ülkeleri tanıyor.