Çin ilk çeyrekte yüzde 10.2 büyüdü

Çin ulusal ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde istikrarlı ve hızlı büyümesini sürdürdü.

Yapılan açıklamada, dış ticaretteki sürekli gelişme, yabancı yatırımların giderek artması gibi nedenlerden dolayı hızla gelişen Çin ekonomisinin istikrarını korumaya devam edeceği ifade edildi.

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, yaptığı konuşmada, ülke ekonomisinin istikrarlı kalkınmayı sürdürdüğünü söyledi. Hu, Çin’in yılın ilk çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH)’nın yüzde 10.2 büyüdüğünü belirtti. İthalat ve ihracatta da yüzde 25 artışın görüldüğüne dikkat çeken Hu, Çin ekonomisinin geçen yıl ortalama yüzde 9.9 büyüdüğünü hatırlattı. Tayvanlı muhalefet partilerinden Milliyetçi Parti eski başkanı Lien Chan ile Pekin’de yaptığı görüşmede konuşan Hu, hızlı büyüme yerine etkili ve kaliteli büyümeyi hedeflediklerini vurguladı.

Çinli liderler, sağlıklı ve istikrarlı maliye ve para politikasının sürdürüleceğine işaret ediyor. Çin Başbakanı Wen Jiabao, makro ekonomik politikanın tutarlılığı ve istikrarının korunması, tarımsal üretim ve köylülerin gelirinin artmasının sürdürülmesi ile dış ticaretteki değişim hamlelerinin hızlandırılacağını söyledi. Çin, geçen yıl yüzde 9.9 büyümeyle Fransa ve İngiltere’yi de geride bırakarak dünyanın en büyük 4. ekonomisi olmuştu.