“Çin’in Dış Yardım Çalışmaları” başlıklı Beyaz Kitap yayınlandı

"Çin'in Dış Yardım Çalışmaları" başlıklı beyaz kitap, Çin Devlet Basın Ofisi tarafından yayınlandı.

“Çin’in Dış Yardım Çalışmaları” başlıklı beyaz kitap, Çin Devlet Basın Ofisi tarafından yayınlandı. Bu çalışma, dış yardım çalışmaları hakkında Çin hükümeti tarafından yayınlanan ilk kitap olma özelliğini taşıyor.

Çin Uluslararası Radyosu’nda yer alan haberde, dış yardım çalışmaları ile ilgili yayınlanan beyaz kitapta, Çin ile çok sayıda gelişmekte olan ülke arasında dostluk ve ticari işbirliğini pekiştirdiğinin yer aldığı bildirildi. Ayrıca bu çalışmaların Güney-Güney İşbirliği’ni ilerlettiği ve böylece dünyada ortak bir gelişme hedefine ulaşılması için olumlu katkılar sağladığı belirtildi.

Yayınlanan kitapta, Çin’deki dış yardım çalışmalarının eşitlik ve karşılıklı yarar ilkelerine dayandığı ve gerçekçi sonuçların elde edilmesine önem verildiği vurgulandı. Kitapta ayrıca, dış yardım çalışmaları konusunda Çin’i çok daha zor bir görevin beklediği ifade edildi.

Beyaz kitapta son olarak, Birleşmiş Milletler Bin Yıl Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleştirilmesi ve dünyada kalıcı bir barış ve ortak refah oluşturulması için Çin’in diğer ülkelerle temas halinde çaba harcamaya devam edeceği dile getirildi.