Çin Japonya’ya sert çıktı; ‘Duygularımızı incitme’

Çin Dışişleri Bakanı Li Zhaoxing, Japonya'nın Çin halkı ve işgal savaşından zarar gören ülkelerin halkını inciten davranışlardan kaçınması çağrısında bulundu.

Li Zhaoxing ( Li Cavşin) bugün Pekin’de 10. Ulusal Halk Meclisi 4. Toplantısı dolayısıyla düzenlenen yıllık olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin-Japonya ilişkilerinde karşılaşılan zorluğun, bazı Japon liderlerinin işgal savaşını gerçekleştiren ve bir numaralı savaş suçlularının anılması için oluşturulan tapınağı ziyaret etmelerinden kaynaklandığını ifade etti.
Bakan Li, bir Japon gazetecinin sorusunu cevaplarken, Japon liderlerinin bu davranışlarının yalnızca Çin halkının değil, diğer bölge ülkelerinin halkları tarafından da kabul etmeyeceğini vurguladı. Li, Amerikalı ve bir Malezyalı arkadaşından savaş yılarında Japonların yaptığı agresif hareketleri unutmadıklarını dair sözlerini açıklayarak, Japonların söz konusu davranışlarının unutulmadığını söyledi.

Li, “Bu çok ciddi bir meseledir. Çin halkı Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi ve diğer Japon liderlerinin savaş suçluları için yaptırılan Yaponya’daki Yasukuni Tapınağı’nı ziyaret etmesini asla kabul edemez.” dedi.

-ALMANLARI ÖRNEK ALIN-

Li, konuşmasında Almanların bir dönemde yaptığı zulmü hatırlattı. ” Almanlar, o devirde yaşanan üzücü olaylar dolayısıyla o insanları bir daha geri getirmeyecek. Ancak Almanlar hiç olmazsa o insanların duygularını incitecek hareketlerden kaçınıyorlar.” diyerek Japonya’ya üstü kapalı olarak Almanları örnek almasını ifade etti.

Bakan Li, Doğu Çin Denizi’nde yaşanan kıta sahanlığı gibi iki ülke arasındaki sorunların görüşmeler yoluyla çözülmesini istediklerini söyledi. Bakan Li, Japon hükümetinin Tayvan konusunda verdiği sözünde durmasını da istedi. Japon liderlerin Yasukuni tapınağını ziyaret etmeleri özellikle Güney Kore ve Çin gibi ülkeler tarafından şiddetle eleştiriliyor.