Çin kuraklığa ve sellere teslim: 94 ölü

Çin'in güneybatısı ve doğusunu etkisi altına alan aşırı yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 94 kişinin öldüğü, 25 kişinin kaybolduğu bildirildi.

Resmi Xinhua haber ajansına göre, geçen hafta başlayan yoğun yağışlardan dolayı Jiangsu, Anhui, Henan, Hubei, Sichuan ve Shaanxi eyaletleri ile Chongqing şehrinde 500 bin kişi tahliye edildi. Sichuan ve Shaanxi eyaletlerini vuran en şiddetli sel ve heyelanların 49 bin ev yıkılmasına 240 bin evin de hasar görmesine neden olduğu kaydedildi. Felaketin verdiği doğrudan ekonomik kaybın ise 500 milyon doları geçtiği ifade edildi.

Mayıs ve eylül ayları arası Çin’de sel mevsimi olarak biliniyor. Sürekli sellerin yaşandığı Çin’deki Sel Kontrol Ofisi’nden açıklanan verilere göre, bu yıl meydana gelen sellerde 200’den fazla kişi ölürken, 118 bin 500 ev de yıkıldı. Sellerin ayrıca 42 milyon kişiyi de olumsuz etkilediği kaydedildi.

Ülkenin güneyi sellerle mücadele ederken, kuzeyi de büyük kuraklık yaşıyor. Xinhua, kuraklıktan dolayı ülkenin kuzeyinde en az 7.4 milyon kişinin içme suyu sıkıntısı çektiğini duyurdu.