Çin ‘organ satışını’ yasakladı

Çin Sağlık Bakanlığı, kaos içindeki sektörü düzene koymak amacıyla getirilen organ alım satım yasağının 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağını duyurdu.

Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan bildiride, organ nakli, tıbbi etik kurulu olan ve organ naklini yapabilecek kapasiteye sahip tam teşekküllü hastanelerde yapılabilecek.
Yapılacak organ nakili ameliyatlarından sonra hastane belli bir süre hastayı yaşatmayı başaramazsa bakanlık bu hastanelerin lisansını iptal etme tehdidinde bulundu. Bakanlık ayrıca organ naklini yapacak hastaneler ile doktorların ilgili kanunları ihlal etmeleri durumunda cezalandırılacağını açıkladı. 1.3 milyarlık Çin’de, artan organ nakli talebini karşılamak amacıyla ülkedeki hastanelerin, trafik kazaları ve diğer kazalarda ölenlerin organlarını ailelerine haber vermeden gizli bir şekilde aldığı iddia ediliyor. Ülkedeki devlet medyasının haberine göre, yılda en az 2 milyon kişinin organ nakline ihtiyaç duyduğu Çin’de yılda 20 bin kişiye organ nakli yapılıyor. Çin’de hastaneler ölen kişilerin ailelerinden organ satın alıyorlar ancak aileler gelenekleri gereği ölünün vücudunu sağlam olarak muhafaza etmek istediklerinden buna çok az izin veriyor.

-İDAM EDİLENLERİN ORGANLARI İZİNSİZ HASTANELERE SATILIYOR-

Bazı medya kuruluşları ve insan hakları derneklerine göre, yılda 12 bine yakın kişinin idam edildiği Çin’de idam edilenlerin organları izinsiz olarak hastanelere satılıyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, bugün Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında konu ile ilgili soruları cevapladı. Qin, idam edilenlerin organlarının nakil amaçlı kullanıldığını söyledi. Qin, ” İdam edilen suçluların organları çok az olarak organ nakli ameliyatlarında kullanılıyor ve bu organların suçludan alınması da izin dahilinde oluyor. Bizim formaliteleri sıkı bir şekilde uygulamamız lazım.” dedi. Qin, ”Bu yüzden bazılarının Çin’de idam edilenlerin organlarının zor kullanılarak alındığı yönündeki iddiaları tamamen uydurmadır.” diye konuştu.

Çin’de organ nakli ticareti 1986 yılından beri yasaklanmaya çalışılıyordu. Parlamentonun geçen günlerde yapılan yıllık olağan toplantısında bu konu dile getirilmişti. Ülkedeki organ nakli problemi medyada çıkan, Malezyalı ve Japonların organ nakli için geldikleri Çin’den ayrılmalarından sonra ölmeleri haberlerinin ardından uluslararası toplumun dikkatini çekmişti. Japon Sağlık Bakanlığı en az 7 Japon’un öldüğü bu tür olayları araştırıyor.

Pekin’deki Dünya sağlık Örgütü’nün Sözcüsü Aphaluck Bhatiasevi, organ ticaretinin illegal ve etik olmadığını söyledi. Sözcü, gelişmemiş ve bir çok fakir ülkelerde insanların paraya duydukları ihtiyaç yüzünden böbreklerini sattığını belirtiyor.