Çin ÖSS’sinde 9.5 milyon öğrenci yarışıyor

Çin'de 9.5 milyon lise öğrencisinin yarıştığı ve 2 gün sürecek olan üniversite giriş sınavı başladı.

Yetkililer, bir yandan öğrencilerin sınavı sakin ve sorunsuz atlaması için “gürültü”ye karşı önlem alırken, bir yandan da sınavda kopyayı engellemek için sık sık uyarılarda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı, sınavda kopya olaylarının ihbar edilmesi için acil telefon hattı açtı. Ülke genelindeki okulların çevresinde trafik azaltılırken, trafikteki vatandaşlardan korna çalmamaları istendi. Okul çevrelerindeki inşaatlara da sınav molası verildi.

Çin halkı ve parlamentosu, kırsal kesimdeki gençlerin iyi bir gelecek sağlamak için tek şansı olan üniversite giriş sınavının kent ve kırsal kesim arasındaki eşitsizlikleri daha da artırdığından şikayetçi. Zengin ailelerin yaşadığı Pekin ve Şanghay’da oturan öğrencilerin üniversiteye girmeleri için, kırsal kesimde yaşayan öğrencilerden daha az puan almaları yetiyor. Pekin Times gazetesi, bu yıl Pekin’de yaşayan öğrencilerin yaklaşık yüzde 70’inin bir üniversiteye girmesinin beklendiğini yazıyor.

Geçen yıl Pekinli bir öğrencinin önde gelen Tsinghua Üniversitesi’ne girmesi için 615 puan alması yeterliyken, kırsal Shandong bölgesinden bir öğrencinin aynı bölüm için 688 puan alması gerekiyordu.