Çin tekstil sektörünü tehdit ediyor

Güneydoğu İplik Sanayicileri Derneği (GİPSAD) Başkanı Ali Burnukara, Çin'in Türk tekstilini her geçen gün tehdit ettiğini söyledi.

Ali Burnukara, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, bu düşüş sürecinde hükümeti uyardıklarını, ancak hükümetin kendilerini çok ciddiye almadığını vurguladı. Burnukara, olası bir krizde tekstil fabrikalarının yüzde 80-85’inin atıl, 40-50 milyar dolarlık makinanın ve yaklaşık 15 milyon insanın işsiz kalacağını kaydetti.

Gaziantep’te şu anda 4-5 bin kişinin tekstil fabrikasından çıkarıldığını, 10’unun üzerinde fabrikanın kapandığını ifade eden Ali Burnukara, işletmecilerin bir arayış içerisinde olduğunu söyledi.

Küçük ve orta ölçekli işletmecilerin Türkmenistan, Mısır, Hindastan ve Türki Cumhuriyetleri gibi ülkelere yatırım yaptığını belirten Burnukara, ancak buralara yatırım yapmanın çözüm olamayacağını bildirdi.

Türkiye’nin çok ziyaretçi sayısından da şikayet eden Burnukara, “Ben Türkiye’nin çok ziyaret yapmasına karşıyım. Çünkü bu ziyaretler bize çok şey getirmedi. Bi ziyaretler bizim sanayicimizi, toptancımız ve ithalatçılarımız etraf ülkelere gitmesine neden oldu. Biz oralardan sanayici beklerken asıl sanayicimizi onlara kaptırdı. Bizim bir sanayicinin yaptığı kadar Suriye’nin dış ticareti var. Bizim Suriye’de 3 tane sanayicimiz var. Ama Suriye’nin buruda bir dükkanı bile yok” diye konuştu.

Gidip-gelinen ülkelerden ihracat-ithalat yerine ithalatçı bir konuma geldiklerini dile getiren Burnukara, hükümetin Türk sanayicisini sağa sola götürmemesini istedi. Türk sanayicisinin Türkiye’den kaçtığını iddia eden Burnukara, dış ülkelere giden Türk sanayicilerin ne zamana kadar gideceğini sordu. Bunun çözümü için hükümetin tekstilcilere kolaylık göstermesi gekertiğini açıklayan Burnukara, Çin’in tekstilde Türkiye’yi seçmesini şöyle özetledi:

“Çin, nüfusu yoğun olan bir ülke. Sadece Çin değil, Hindistan, Endonezye gibi ülkeler de. Tekstilde çok sayıda işçi istihdam edebiliyorsunuz. Çin ve diğer ülkelerde bunu gözönüne alarak 3-5, belki de 10 yılı bir kayıp varsayarak işin içine girdiler. Ama bunlar 2 senede hedefe ulaştılar. Şimdi başta Türkiye olmak üzere tekstilde önde gelen ülkeleri tehdit altına aldılar.”

Burnukara, olası bir krizde Gaziantep’te 50-60 işçinin işsiz kalacağını, bu işçileri barındıracak bir başka sektörün bulunmadığını belirterek, “Bu açıdan dünya nufüsunun yüzde 97’si marka ve model aramadan giyiniyor. Bu da demek ki dünyada çok ucuz ve matrajlı kumaşlar üretmektir. Bunu başaranlar ayakta kalır. Başaramayanlar yenik düşer” dedi.