Çin vergi rekoru kırdı

Dünyanın en hızlı gelişen ekonomisine sahip 1,3 milyar nüfuslu Çin'in vergi gelirlerinde rekor yaşandı.

Çin Devlet Vergi İşleri Genel Müdürlüğü (SAT) tarafından yapılan açıklamada, vergi geliri 2006’da 3 trilyon 763 milyar 600 milyon yuanı ( 482,5 milyar dolar) bularak, bir önceki yıla göre yüzde 21.9 yada 677 milyar yuan (86,7 milyar dolar)arttı. Açıklamada, geçen yıl Çin’in vergi gelirinin gayri safi yurtiçi milli hâsılanın yüzde 18’ini oluşturduğu ve bir önceki yıla göre çok az miktarda artış kaydedildiği belirtildi. SAT’ın Genel Müdürü Xie Xuren, yapılan çalışmalar neticesinde sadece emlak, eğlence, finans, sigorta, telekomünikasyon ve kömür sektöründe gecikmiş 37,6 milyar yuan (4 milyar dolar) verginin toplandığını söyledi.

Pekin yönetimi, vergi toplama alanında reforma giderek orta ve dar gelirli kişilerden alınan vergileri düşürme, yüksek gelirli kişilerden alınan vergileri de yükseltme yoluna gidecek. SAT tarafından bu yıl yürürlüğe konan kurallara göre, kişisel geliri 15 bin doların üstünde olan kişiler gelir vergisi ödemek zorunda kalacak ve gelirlerini isteyerek deklare edecek.

-PEKİN’DE EMLAK FİYATLARI TAVAN YAPTI-

2008 Pekin olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak Pekin’de yeni ev ve ofislere olan büyük talepten dolayı emlak fiyatlarının bu yıl yüzde 11 ila 14 arasında artmasının beklendiği kaydedildi. Kira fiyatlarının ise istikrarını koruduğu belirtildi. Uzmanlar, emlak fiyatlarının artmasını ülkedeki ekonomik gelişme, ferdi gelirlerin artması ve 2008 Pekin olimpiyatlarından kaynaklandığını ileri sürüyor.

İstatistiklere göre Pekin’deki emlak projeleri 2005’e oranla 2006’nın ilk 11 ayında 17,5 milyar dolar oldu. Emlak fiyatları 2006’da Çin’in 70 irili ufaklı şehrinde yüzde 5,3 ile 5,8 oranında arttı.