Cinayetin sırrı havluyla çözüldü

'CSI Urfa' Cinayet masası 3 yıl önce boğazları kesilerek öldürülen anne- oğul cinayetini havluyla çözdü.

Karmaşık cinayetlerin çözüldüğü televizyon dizisinden esinlenerek, ‘CSI Urfa’ olarak tanınmaya başlayan Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü cinayet masası polisleri, bu kez 3 yıl önce boğazları kesilerek öldürülen anne- oğul cinayetini çözdü. Evdeki bir havludan yola çıkan ekipler, 31 yaşındaki Yazi Toru ile oğlu 6 yaşındaki Yusuf’u öldüren şüphelinin, genç kadının yeğeni 20 yaşındaki Ali Uluğ olduğunu saptadı. Yakalanacağını anlayınca kaçtığı İstanbul’da yakalanan ve suçunu itiraf eden Ali Ulug, “Paraya ihtiyacım olduğu için teyzemden borç istedim. Olumsuz yanıt verince de boğazını kesip öldürdüm. Bu sırada olayı gören Yusuf’un da, yakalanmamak için boğazını kestim” dedi.

15 Şubat 2007’de, Onikiler Mahallesi Şair Abdi Sokak’ta meydana gelen olayda, 31 yaşındaki 4 çocuk annesi Yazi ile 6 yaşındaki oğlu Yusuf Toru, evlerinde boğazları kesilerek öldürüldü. Olayın meydana geldiği evin kapı ve pencerelerinde zorlanma izine rastlanmazken, öldürülen Yazi Toru’nun parmağındaki 2 yüzüğün çalındığı, kulağındaki küpenin ise koparak yere düştüğü anlaşıldı. Hırsızlık amacıyla yapılmış gibi gösterilen çifte cinayetin, ailenin tanıdığı kişi ya da kişiler tarafından işlenmesinden kuşkulanan polis, yaptığı çalışmalardan sonuç alamadı.

ÖZEL EKİP KURULDU

Şanlıurfa’da faili meçhul cinayetlerin çözülmesi için Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar’ın talimatıyla kurulan özel cinayet masası ekibi, anne- oğulun katil veya katillerine ulaşmak için 8 ay önce çalışma başlattı. O dönem kentte geniş yankı uyandıran cinayetin aydınlatılması için yoğun bir çalışma içerisine giren polis, olayın ardından kimsenin girmediği eve defalarca gidip inceleme yaptı. Toru ailesinin fertleriyle defalarca görüşen polis, 8 aylık süreçte cinayeti çözmek için yaklaşık bin 500 kişinin ifadesini aldı.

‘HAVLUDAKİ DOKU ÖRNEĞİ ÇÖZDÜ

8 ay içerisinde onlarca kez gittiği evde 200’ün üzerinde fotoğraf çeken polis, tahmini senaryolar ile cinayeti aydınlatmaya çalıştı. Son olarak cinayetin işlendiği tarihin sevgililer gününden bir gün sonra olmasının üzerinde duran polis, olayın bir genç tarafından gerçekleştirilebileceği senaryosunu üretti. Çalışmalar sırasında, olayın ardından kullanılmayan evdeki havluda DNA testi yaptıran polis, havluda öldürülen anne- oğulun yanı sıra üçüncü bir kişiye ait doku örneğine rastlanması üzerine, cinayetlerin tek kişi tarafından işlendiğine kanaat getirdi. Bunun üzerine polis, Toru ailesinin evine rahat girebilecek yakın akrabaları, komşuları, mahallenin beyaz eşya tamircisi, fırıncısı, terzisi ve olay günü kentteki otellerde kalanları ve sabıkalıları araştırdı. Bu araştırmalarda da bir sonuç çıkmayınca bu kez farklı bir taktik uygulayan polis, havludaki doku örneğinde çıkan üçüncü kişiye ulaşmayı denedi. Bunun üzerine Toru ailesinin akrabası olan ve sıkça görüştüğü saptanan 17 aileden kan örnekleri alındı.

SOY BAĞINDAN CİNAYET ÇÖZÜLDÜ

Özel kurulan ekip, 17 aileden aldıkları kan örneklerinden, havlu üzerindeki örneğin hangi soy bağına ait olduğunu belirlemek için numuneleri Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen sonuca göre havlu üzerinde bulunan doku örneğinin Toru ailesiyle soy bağı bulunan Uluğ ailesine ait olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine polis, öldürülen Yazi Toru’nun ablasının ailesi olan Uluğ ailesi fertlerinden cinayet işleyebileceği düşünülen 30 kişiyi kan örneği vermeye davet etti.

KAN VERMEYİNCE SİGARA İZMARİTİ İNCELENDİ

Polisin titiz çalışmasının ardından kan örneği istenen 30 şüpheliden kan vermeye gelen ve suçu işlemediği ortaya çıkan 29 kişi serbest bırakılırken, 20 yaşındaki Ali Ulug kan vermeye bir türlü gelmedi. Çalıştığı kadayıfçıdan ayrıldığı ve eve gitmediği saptanan Ulug’un, yatak odasındaki kül tablasında bulunan sigara izmaritleri incelenmek üzere Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Adli Tıp’ta, havludaki doku örnekleri ile izmaritteki tükürük örneklerinin eşleşmesi üzerine, cinayetin şüphelisinin Ali Ulug olduğu saptandı.

IP ADRESİNDEN YERİ BULUNDU

Şanlıurfa’da bulunamayan ve ailesi ile yakın çevresine ‘askere gitmemek için şehri terk ettiğini’ söyleyen şüpheliye ulaşmak isteyen polis, Ali Ulug’un mail ve sosyal paylaşım sitesindeki hesaplarını izlemeye aldı. Ulug’un önceki gün internete girmesinin ardından, bilgisayarın IP adresinden İstanbul Aksaray’da olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine uçakla İstanbul’a giden polis, 2 gün boyunca Aksaray ve çevresinde yaptığı araştırma sonrası Ali Ulug’u bir parkta gazete okurken yakaladı.

‘BORÇ VERMEDİ ÖLDÜRDÜM’

Polisler tarafından gözaltına alınan Ali Ulug, uçakla Şanlıurfa’ya getirilerek Asayiş Şube Müdürlüğü’nde sorgulanmaya başlandı. Sorguda suçunu itiraf eden Ali Ulug, teyzesi Yazi Toru’yu kendisine borç vermediği için sinirlenip öldürdüğünü, cinayeti gören çocuğu da, yakalanma korkusuyla boğazını kesip öldürdüğünü söyledi. 15 Şubat 2007’da arkadaşlarına olan borçlarını ödemek için teyzesinden para istemeye gittiğini belirten Ulug, olay gününü şöyle anlattı:

“Sabah saatlerinde teyzemin evine gittim. Bir süre dışarıda bekleyip, kocasının işe gitmesiyle kapıyı çaldım. Teyzem beni eve alıp, bir süre sohbet etti. Kendisine paraya ihtiyacım olduğunu söyleyip, maddi durumları iyi olduğu için borç vermesini istedim. Ancak, teyzem bana olumsuz yanıt verip, tersledi. Bu duruma sinirlendim ve öfkemi kontrol edemeyerek kendisine vurmaya başladım. Teyzem yere düşünce, yatak odasında uyuyan Yusuf salona geldi. Yusuf’un beni görmesiyle ne yapacağımı şaşırdım ve mutfaktaki bıçağı alıp ikisine birden rast gele saplamaya başladım. Daha sonra da öldüklerinden emin olmak için ikisinin boğazını kestim. Teyzem ve oğlunun öldüğünü anlayınca, bıçağı lavaboda yıkayıp mutfaktaki yerine bırakıp, kimseye görünmeden evden ayrıldım.”

SOĞUKKANLI DAVRANIŞI DİKKAT ÇEKTİ

Ulug, olayın duyulmasının ardından şüphe çekmemek için yakınlarıyla birlikte olay yerine ve cenaze törenlerine de gittiğini ifade ederken, cinayet sırasında teyzesinin parmağından çaldığı yüzüğün birini de 40 liraya sattığını ve kendisine gömlek aldığını söyledi.

Cinayetten 3 yıl sonra yakalanan ve suçunu itiraf eden Ulug, sorgulamasının ardından sabah saatlerinde ‘Gasp, tasarlayarak birden fazla kişiyi öldürmek’ suçlarından adliyeye sevk edildi. Yoğun güvenlik önlemleri altında sağlık raporu için Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen ve soğukkanlı davranışlarıyla dikkat çeken Ali Ulug, gazetecilerin cinayete ilişkin sorularını yanıtsız bıraktı. Sağlık kontrolünün ardından adliyeye götürülen Ulug’un, Cumhuriyet Savcısı tarafından sorgulanmasına başlandı.