Cinayetlerin sanığından polise ilginç teklif!

Emre Günaydın’ın, tedavi gördüğü sırada kaydedilen, ancak daha sonra silindiği öne sürülen kayıtların içeriği belli oldu.

Silinen kayıtlarda, Günaydın’ın cinayetlere ilişkin itirafta bulunduğu ve hastanedeki polislere “Beni bırakırsanız, sizi yaşatırım” dediği belirtiliyor.

Zirve Yayınevi’ndeki cinayetlerin ardından üçüncü kattan atlayarak yaralanan Emre Günaydın, kaldırıldığı Malatya Turgut Özal Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık bir ay boyunca tedavi görmüştü. Savcılık, hastanede yattığı sırada Günaydın’ın her konuşmasını kaydetmek amacıyla, hastane odasına sesli ve görüntülü kayıt yapmak üzere kamera sistemi kurdurdu.

Günaydın taburcu olduktan sonra, Savcılık, hastaneden bu kayıtları istedi. Ancak video kayıt yapılan iki hard disk üzerindeki tüm kayıtların silindiği ortaya çıktı. Hastane yönetimi, kasetlerin verildiğini ancak daha sonra kasetlerin “görüntülerin temizlendiği, fabrika formatına dönüştürülen görüntülerin teknik donanım yetersizliği nedeniyle izlenememiştir” tutanağıyla polis tarafından iade edildiğini açıkladı.

Ancak silinen kasetlerde önemli itiraflar bulunduğu, hastane odasında Emre Günaydın’ı kaydeden video kayıtlarını takip etmekle ve not almakla görevlendirilen polis memurunun ‘tutanak’ şeklinde yazdığı bilgi notlarıyla ortaya çıktı. Polis memurunun 10 Mayıs 2007 tarihinde yazdığı bilgi notu şöyle:

“50. kasette Emre Günaydın’ın rezillik çıkarttığı, Zirve Yayıncılık’la alakalı konuşmaya çalıştığı, görevlinin konuyu kapatmaya çalıştığı şeklinde bilgilerin olduğunu bilgilerinize arz ederim. Terörle mücadele görevlisi.”

Polis memurunca tutulan bir başka notta ise, Emre Günaydın’ın kendine geldiğinde yanında bulunan görevlilere “Beni bırakırsanız sizi yaşatırım” dediği belirtiliyor. Bu kayıt da silinen görüntüler arasında.

Emre Günaydın’ın odasında bu notları yazan polis memurunun dışında bir polis ve bir jandarma üsteğmen daha bulunuyordu. Bu notlara ve silinen kayıtlara rağmen diğer görevlilerin ifadelerinin alınmaması ise bir başka ihmal olarak görünüyor.