Çin’de boşananların sayısı evlenenlerin sayısının üçte birine ulaştı

Yapılan bir araştırma, Çin'de 2005 yılında boşananların sayısının, evlenenlerin sayısının üçte birine ulaştığına gösterdi.

Yapılan istatistiklerde evlenmek için kayıt yaptıran 68 bin 984 çift olmasına karşın, boşanma işlemini gerçekleştiren ailelerin sayısının 22 bin 803’e ulaştığı gözlendi. Yetkililer bunu çok vahim karşılarken, çiftleri hayatların bu en önemli kararını verirken oyun oynar gibi davranmamaları uyarısında bulundu.

Gazetenin haberinde, Chengdu şehrinde boşanmaların her geçen gün arttığını belirten bir yetkili bazı bölgelerde bu rakamın yarı yaya ulaştığını bildirdi.

Araştırmayı yapan Çinli uzmanlara göre boşanmanın artmasının başlıca nedenleri ise şöyle sıralanıyor;

– 2003 yılında evlilikle ilgili yapılan düzenlemeden sonra boşanmanın hukuken daha da kolaylaşması.

– 2003 öncesi kanunlarına göre normalde boşanabilme hakkına sahip olmayan bazı problemli ailelerin yeni kanunlarla birlikte bu hakka kavuşması.

– Direk mahkemeye yapılan dava açma şeklinin azalması, tarafların karşılıklı boşanma akdî imzalaması.

– Bazı çiftlerin aile kurmak için gerekli olan sevgi ve mantıktan yoksun olması, büyütülmemesi gereken olayları boşanma ile sonlandırmaları.

Uzmanlar, 1.3 milyar nüfuslu Çin’deki boşanmaların en önemli nedenin ise hızlı ekonomik kalkınma ile birlikte ülkedeki ahlak yapısının bozulması ve evlilik dışı ilişkilerin artması olduğunu söylüyor.